החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

נפח הגלישה לאתרים ישראלים עלה ב-25% בשבועיים האחרונים

כך עולה מנתוני מחלף האינטרנט הפנים-ישראלי (IIX) שמנוהל על ידי איגוד האינטרנט הישראלי.

כדי לתת מענה לגידול בתעבורת הרשת בישראל, הודיע האיגוד כי ספקי גישה ישראלים לאינטרנט (ISPs) לא ידרשו לתוספת תשלום בהגדלת רוחב הפס שלהם בחיבור למחלף עד סיומה של תקופת החירום

תעבורת האינטרנט הפנים ישראלית לאתרים ישראלים גדלה בשבועיים האחרונים ב-25% – כך עולה מנתוני מחלף האינטרנט הפנים-ישראלי (IIX – Israeli Internet eXchange), המחבר בין כל ספקי הגישה לאינטרנט בישראל ומנוהל על ידי איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר). על פי הערכת האיגוד, נפח התעבורה צפוי אף לגדול בתקופה הקרובה בשל השבתת בתי הספר והמעבר ללימודים מרחוק, הגידול בצריכת התוכן ברשת, השהות בבתים והיקף העבודה מהביתבאמצעות האינטרנט.

מחלף האינטרנט הפנים-ישראלי (IIX) הוא רכיב מרכזי בתשתית האינטרנט בישראל. הוא מחבר בין כל ספקי הגישה לאינטרנט בישראל במטרה להאיץ את תעבורת האינטרנט הפנים ישראלית, לשמור אותה בגבולות מדינת ישראל, לספק הגנת סייבר לפעילות האינטרנט הפנים מדינתית ולעודד תחרות בין ספקי הגישה. המחלף מבטיח שגלישה של משתמש אינטרנט בישראל לשירות ישראלי (למשל – שירותי הממשלה או אתר חדשות) לא תנותב דרך שדרת האינטרנט העולמית, אלא תישאר בישראל ותעשה דרך המחלף המהיר והזול לשימוש. קיצור הדרך הזה מבטיח ששימוש באינטרנט בישראל במחשב, טלפון חכם, טלויזיה וכד' יהיה מהיר ויעיל.

כיום, ספקי הגישה הישראלים לאינטרנט מחוברים למחלף בקצבים של עד 100 ג'יגה-ביט לשניה. אל המחלף מחוברים גם מערך ממשל זמין המשמש ספק הגישה לאינטרנט של משרדי הממשלה ושירותיה, ומרכז החישובים הבין-אוניברסיטאי המשמש כספק הגישה לאינטרנט לאוניברסיטאות הישראליות.

על רקע הצפי כי נפח הגלישה צפוי לגדול עוד בתקופה הקרובה, קיבל הוועד המנהל של האיגוד את המלצתו של מנכ"ל האיגוד עו"ד יורם הכהן לאפשר לספקי הגישה הישראלים לאינטרנט להגדיל את רוחב הפס שלהם בחיבור למחלף ללא תוספת עלות, עד תום תקופת החירום בשל התפשטות וירוס הקורונה.

"התמודדות של מדינת ישראל עם מגיפת הקורונה מעבירה משקל רב לפעילות אינטרנט – בין אם לעבודה מהבית, ללימודים מרחוק או לצריכת תוכן ברשת", אמר עו"ד הכהן. "עם זיהוי המגמה הזו פנינו לספקי הגישה לאינטרנט והצענו להם ביוזמתנו, ללא תוספת תשלום אך בכפוף לזמינות ציוד נדרש לכך, לשדרג את היקף החיבור אלינו, כדי לאפשר אינטרנט מהיר וטוב יותר ללקוחותיהם. תפקידו של איגוד האינטרנט הוא לקדם רמה גבוהה של שירותי אינטרנט במדינת ישראל, ובהחלטה אנחנו ממלאים את מטרתנו זו".