חזרה לעמוד הקודם

מרחב IL. נערך היטב לעדכון התוכנה בשרתי כתובות האינטרנט העולמיים

93% משמות המתחם שהיו עלולים להיפגע מעדכון מתוכנן בשרתי ה-DNS שעלול לגרום לשיבושים בגלישה לאתרי אינטרנט ברחבי עולם, ביצעו את ההתאמות הנדרשות ולא ייפגעו. זאת, לאחר פרסום הנושא ע"י איגוד האינטרנט הישראלי שהתריע שכ-5,200 שמות מתחם ישראליים עלולים להיפגע והנחה כיצד להערך

לפני מספר שבועות פרסם איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר), שמנהל את מרשם שמות המתחם (Domain Names) במרחב IL.כי מבדיקות שנערכו על ידו, כ-5,200 שמות מתחם ישראליים עלולים לחוות שיבושים בעקבות מהלך מתוכנן של יצרני תוכנות ה- DNS המובילות בעולם: ISC Bind, CZ.nic Knot, NlNetLabs Unbound, PowerDNS , וכן ספקיות שרותי DNS פתוחים דוגמת: Google 8.8.8.8, CloudFlare 1.1.1.1, Quad 9 9.9.9.9 וכ"ד, וקשור לשינוי צורת הפעולה של תוכנות שרתי ה-DNS.
האיגוד פרסם באתר האינטרנט שלו (isoc.org.il) מסמך טכני מפורט שמסביר את הנושא ומנחה את בעלי העניין (דוגמת מחזיקי שמות מתחם ומפעילי שרתי DNS) כיצד להיערך למהלך שמתוכנן ל-1 בפברואר. מפעילי האתרים קיבלו את המידע הנדרש כיצד לבצע בדיקה באמצעות כלי חינמי שבאמצעותו ניתן לבחון את מידת התאימות של השם המתחם (הדומיין) הנבדק, הסברים אודות ממצאי הבדיקה, והשינויים שיש לבצע כדי להבטיח גלישה ללא הפרעה.
נכון להיום, עדכן איגוד האינטרנט הישראלי כי המידע הגיע בהצלחה למרבית שמות המתחם, ו-93% מתוכם ביצעו את ההתאמות הנדרשות. כ-360 שמות מתחם ישראלים בלבד טרם ביצעו את השינויים הנדרשים לקראת עדכון התוכנה בשרתי ספר הכתובות של האינטרנט (DNS resolvers), אשר השפעתו חלה על אתרי אינטרנט בכל רחבי העולם. מדובר בירידה של 93% בכמות שמות המתחם אשר היו עלולים לחוות שיבושים בעקבות העדכון המתוכנן בשרתי ה-DNS העולמיים, זאת, לאחר שמרביתם אימצו את ההמלצות וביצעו את השינויים הנדרשים בשבועיים האחרונים. מפעיליהם של שמות המתחם שעדיין לא ביצעו את ההתאמות הללו נדרשים לבצע שינוי הגדרות – אחרת עלולים לחוות קושי בגלישה אליהם.

מנכ"ל איגוד האינטרנט עו"ד יורם הכהן: " שמחנו לראות שהצלחנו לגרום באמצעות פרסום המידע וההנחיות על העדכון העולמי המכונה " Dns Flag Day", לתיקון המכשולים ב-93% מהדומיינים אשר היו עלולים לחוות שיבושים בעקבות העדכון המתוכנן בשרתי ה-DNS העולמיים במרחב IL. האיגוד יפנה עתה באופן יזום לספקי שירותי ה DNS- הרשומים במרחב IL שטרם תקנו את ההגדרות, בהמלצה לבצע זאת באופן מיידי."

עדכון התוכנה מקורו בשינויים שעברו על רשת האינטרנט בשנים האחרונות, עם כניסה של שירותים חדשניים, למשל באבטחת מידע, גם למערכת שמות המתחם. שינויי תשתית אלה חייבו הרחבה של המידע שהאתרים מספקים בפניה לשרת ה-DNS אולם לא כל האתרים תמכו בהם. כפתרון חלופי, יצרני שרתי DNS הכניסו לתוכנה "מעקפים" (workarounds) שתכליתם להתגבר על בעיות אלה. המעקפים הללו יצרו עיכובים בתרגום שמות המתחם לכתובות IP, מצב שיצרני ה-DNS החליטו להביא לסיומו.
שרתי DNS מתרגמים שם מתחם (דומיין, לדוגמא isoc.org.il) לכתובת המספרית של השרת (כתובת IP). כאשר אנו מקלידים בדפדפן שם מתחם, מועברת בקשה לשרת DNS (Domain Name System), המתרגם את שם המתחם שהקלדנו לכתובת ה-IP הייחודית של אותו אתר.
ב-1 בפברואר יבוטלו ה"מעקפים" הללו, ושמות מתחם שאינם תומכים באותן הרחבות עלולים להפוך לבלתי נגישים.