חזרה לעמוד הקודם

איגוד האינטרנט החליף את הפלטפורמה הטכנולוגית של מחלף האינטרנט הישראלי (IIX)

איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר) סיים בימים אלה פרויקט לשדרוג התשתית הטכנולוגית של מחלף האינטרנט הישראלי -IIX) Israel Internet exchange). במסגרת החלפת רכיבי המערכת, ספקי אינטרנט ישראליים יוכלו להתחבר ל-IIX במהירות מקסימלית של 100 ג'יגה-ביט לשניה – לעומת 10 ג'יגה-ביט בגרסה הקודמת – מהירות גבוהה פי 10. במקביל פרסם האיגוד מחירון חדש לשנת 2018, במסגרתו הורדו עלויות החיבור למחלף.

רכיבי התקשורת המשודרגים, המבוססים על מוצרי חברת Arista, יאפשרו הוספת שירותים מתקדמים למחלף שיתרמו לשיפור המהירות וחווית הגלישה לאינטרנט בישראל, וכן לשיפור רמת האבטחה. מיד לאחר סיום הפרויקט שדרגו מספר ספקי אינטרנט את קווי הגישה שלהם למחלף, וכתוצאה נרשמה עלייה משמעותית בנפח התעבורה המקסימלי במחלף – 65 ג'יגה-ביט לשניה לעומת 20 ג'יגה-ביט לשניה לפני השדרוג.

מיזם מחלף האינטרנט הישראלי הוקם על ידי האיגוד ב-1996 ומטרתו לחבר בין כל ספקי האינטרנט בישראל. המחלף מאפשר למשתמש אינטרנט בישראל לגלוש לאתרים ישראלים מבלי שהתקשורת נדרשת לצאת מחוץ לגבולות המדינה – עובדה המשפרת את מהירות הגלישה ומקטינה את השיהוי.

מיזם ה-IIX מאפשר לכל ספק אינטרנט ישראלי להתחבר למחלף בתנאים שווים, עם שקיפות מלאה ואמינות מעל 99.9999% (פחות מ 5 דקות של חוסר זמינות בשירות בשנה). כלל נתוני החיבורים למחלף מפורסמים לציבור באתר איגוד האינטרנט. הרוב המוחלט של ספקי האינטרנט הישראליים הפעילים מחוברים למחלף, והדבר מחזק גם את חסינות הסייבר של מרחב .il

עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, אמר: "החלפת הטכנולוגיה של מיזם ה-IIX היא בשורה טובה לאינטרנט הישראלי, ואנו מקווים שתהליך זה ישפר ויעשיר את השירותים שמקבל הגולש הישראלי – יגדיל את מהירות הגלישה, יקטין את העלויות ויחזק את הגנת הסייבר. השפעת השינוי כבר ניכרת, וספקי ה- IIX המחוברים למחלף, החלו להגדיל את רוחב הפס של החיבור למחלף. האיגוד ימשיך לשקוד על שיפור מערכות התשתית שהוא יוזם לטובת משתמשי האינטרנט בישראל".