חזרה לעמוד הקודם

רכיב חומרה שהוצב במחלף האינטרנט הישראלי יאפשר למשתמשים בישראל גלישה מהירה יותר והגנה מאיומי סייבר

איגוד האינטרנט הישראלי הוסיף למחלף האינטרנט הישראלי רכיב המשפר את השימוש בתשתיות האינטרנט בישראל

איגוד האינטרנט התקין במחלף האינטרנט הישראלי (IIX) רכיב חומרה המנגיש מידע DNS מרחבי העולם ומשפר את מהירות ויעילות השימוש באינטרנט בישראל. הרכיב מעניק, בנוסף, גישה לשירות ה-DNS Quad9 המסנן אתרי נוזקות ושומר על הפרטיות.

איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר) התקין במחלף האינטרנט הישראלי IIX רכיב חומרה ייעודי שינגיש למשתמשים בישראל מידע מרשת האינטרנט העולמית באופן מהיר ויעיל יותר, וכן שירותים הגנת סייבר ופרטיות מתקדמים.

רכיב החומרה, של ארגון PCH, מכיל עותקים מתעדכנים באופן שוטף של מידע של ה-DNS (Domain Name System) מעשרות רבות של מרשמי שמות מתחם מדינתיים, כגון האתרים בבריטניה המסתיימים בסיומת .UK או האתרים בגרמניה המסתיימים בסיומת .DE). בנוסף הרכיב החדש כולל מידע DNS של שני שרתי שורש (root servers) ברמה העליונה של האינטרנט (שאליהם פונה כל משתמש אינטרנט כדי להגיע לאתר מסוים).

הרכיב מאפשר טעינה מהירה ויעילה יותר של כתובות אינטרנט למשתמשים בישראל. השימוש השגרתי באינטרנט, אותו מבצע כל מחשב או טלפון סלולרי אלפי פעמים ביום, מבוסס על תשתית ה-DNS המקשרת בין כתובת האתר (שם המתחם – הכתובת שמקלידים לחלונית החיפוש) והכתובת המספרית שלו (כתובת ה-IP). הנגשת המידע המתעדכן ממרשמי שמות המתחם הבינלאומיים תשפר את המהירות בה תשתית האינטרנט בישראל מקבלת תשובה על שאילתות DNS אלה.

בנוסף, רכיב החומרה מעניק למשתמשים בישראל גישה לשירותי הגנת סייבר ופרטיות חינמיים מתקדמים. הרכיב מאפשר גישה מהירה לשירות ה-DNS הגלובלי והחינמי של QUAD9 (כאלה שכתובתם 9.9.9.9 או 9.9.9.10). מדובר בשירות DNS המכיל מנגנון סינון המונע גישה לאתרים המזוהים כמפיצי נוזקות. מערכת הסינון של QUAD9 מבוססת על מערך מודיעין הסייבר העולמי X-Force של IBM. בנוסף, מתחייב השירות לשמור על פרטיות הגולשים, ולא לאסוף מידע על הרגלי השימוש שלהם.

"הפניה ל-DNS היא בסיס השימוש באינטרנט, ומהירותו ובטיחותו הינם מרכיבים חיוניים לתקינות העבודה של הרשת", אמר עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי. "איגוד האינטרנט משפר באופן מתמיד את מערכותיו ואת השירותים שהוא מנגיש לטובת הציבור בישראל, והוסף הרכיב של PCH היא דוגמא מצוינת לכך", הוסיף הכהן.

איגוד האינטרנט הישראלי הוא עמותה טכנולוגית ללא מטרות רווח, המנהל שתי תשתיות קריטיות מרכזיות באינטרנט הישראלי: מרשם שמות המתחם (domain names) בסיומת IL. ומחלף האינטרנט הישראלי IIX.

מערך שמות המתחם (DNS) הוא מעין "ספר טלפונים" הירארכי ומבוזר של האינטרנט כולו, המקשר בין שם מתחם (כגון www.isoc.org.il) לבין כתובת האינטרנט המספרית של האתר ( IP Addressשבמקרה של isoc.org.il היא 192.115.211.55).

מחלף האינטרנט הישראלי IIX שהוקם על ידי איגוד האינטרנט הישראלי ומנוהל על ידו, הוא מתג תקשורת מרכזי אליו מקושרים רוב ספקי האינטרנט בישראל, והוא מאפשר תעבורת אינטרנט פנים-ישראלית מהירה, מוגנת וזולה. המחלף מאפשר למשתמש אינטרנט בישראל לגלוש לאתרים ישראלים מבלי שהתקשורת נדרשת לצאת מחוץ לגבולות המדינה – עובדה המשפרת את מהירות הגלישה ומשפרת את הגנת הסייבר המדינתית. הרוב המוחלט של ספקי האינטרנט הישראליים הפעילים מחוברים למחלף.

השדרוג הנוכחי מצטרף לשדרוג נוסף שביצע האיגוד במחלף האינטרנט הישראלי לפני כשנה, ובמסגרתו הוחלפו רכיבי המחלף לכאלה התומכים במהירות מקסימלית של 100 ג'יגה-ביט לשניה (לעומת 10 ג'יגה-ביט לשניה בגרסה הקודמת). שיפור זה מאפשר לכל ספק המחובר ל-IIX גישה פנים ישראלית בקצבים מהירים, התואם את הדרישה הגוברת מצד הצרכנים לתוכן וידאו באיכות גבוהה ושידור חלק וללא שיהוי (latency).