חזרה לעמוד הקודם

בקשה לקבלת הערות הציבור: טיוטת כללי מימוש של עברית ב-TLD

ארגון ICANN – הגוף העולמי האחראי להקצאת שמות וכתובות באינטרנט (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), – פרסם להערות הציבור, כללים לשימוש בתווים עבריים ברמה העליונה של שם המתחם (TLD – Top Level Domain). ההערות יתקבלו עד 18.4.2019.

את הכללים גיבשה ועדת מומחים מטעם ICANN המופעלת על ידי איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר).

חברי הוועדה הם מומחי אינטרנט ומומחים ללשון העברית מקהילת האינטרנט הישראלית: בראש הוועדה עומד דורון שקמוני, ממייסדי איגוד האינטרנט הישראלי וחברת Forescout Technologies ומומחה בתחום. חברים בה דורית לרר, סמנכ"לית האקדמיה ללשון העברית; מתי אלוש, מומחה למימוש שפות במחשבים; מאיר קראוסהר, מומחה DNS; ויורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי.

הוועדה החלה לפעול ביולי 2018, ובמהלך עבודתה גיבשה את המפרט שפורסם. המפרט נבדק ואושר לפרסום בידי הדרג המקצועי ב-ICANN. האתגר בבניית כללים אלה הוא הבטחת שימושיוּת מרבית תוך איזון בין חופש השימוש ברשת ובין שמירה על בטחון השימוש ברשת: צמצום אפשרויות ההטעיה, הדיוג (phishing) וכדומה באמצעות שמות רב-משמעיים. הוועדה בחרה בגישה מינימליסטית, פשוטה ובטוחה ליישום תווים עבריים ב-TLD.

לאחר קבלת הערות הציבור תבחן הוועדה את ההערות, תעדכן את המסמך בהתאם לצורך, והוא יוגש לאישור סופי של ה-Integration Panel, הגורם המוסמך ב-ICANN. עם אישורו יוטמע המסמך בגרסה הבאה של כללי מימוש השפות ברמה העליונה של האינטרנט, ה-RZ-LGR.
תהליך זה של מימוש כללי ניהול TLD לשפות שאינן נכתבות בתווים לטיניים מתבצע בשנים האחרונות בצורה סדורה בעקבות החלטת ICANN להרחיב את מערך שמות המתחם לתמיכה גם בשפות שאינן נכתבות בתווים לטיניים, כגון סינית, רוסית (קירילית), ערבית ועברית. הרחבה זו של ה-DNS נקראת IDN) Internationalized Domain Name).

לטיוטת כללי מימוש של עברית ב-TLD