החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

"חזיר; בוגד; גרוע מהיטלר". המבוגרים מקללים ברשת – והילדים מקבלים מודל לחיקוי

קמפיין חדש לרגל שבוע האינטרנט הבטוח בישראל:

בסרטון שהפיק איגוד האינטרנט הישראלי נגד הבריונות והשיח האלים ברשת התבקשו בני נוער להקריא תגובות פוגעניות ומרושעות שנכתבו על ידי מבוגרים. ראו מה קרה כשהכניסו לפתע לחדר את אחיהם ואחיותיהם הקטנים

"בחורה דוחה"; "שמן מכוער"; "יותר גרוע מהיטלר" – את הטוקבקים הארסיים הללו מקריאים בני נוער לעיני המצלמה בפנים חתומות בקמפיין חדש של איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר), לרגל שבוע האינטרנט הבטוח. הקמפיין הוצג ביום שלישי ה-7/2/17 בדיון של ועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת.

בסרטון, בני הנוער מופתעים לגלות שהקללות והנאצות שהם מקריאים נכתבו על ידי מבוגרים. כאשר בשלב הבא נכנסים לחדר אחיהם הצעירים יותר, בני הנוער הנבוכים מסרבים להמשיך ולהקריא את התגובות המרושעות בנוכחותם.

לא הוגן לצפות מילד או מתבגר להימנע משפה בוטה ואלימות מילולית כשהשיח סביבו בריוני ופוגעני. השיח האלים, חוסר הסבלנות וחוסר הסובלנות אינם נחלת הרשת בלבד והילדים שלנו לומדים מאתנו איך להתנהג ולהתבטא.. ילד שרואה את הוריו, או מבוגרים אחרים, מתבטאים בבוטות בטוקבק, פוסט או הודעה בווטסאפ, מול המורה, מול הרופא, מול הורה או חבר אחר, יאמץ ככל הנראה את אותה התנהגות.

מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, עו"ד יורם הכהן

מניתוח הפניות המגיעות לקו הסיוע לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט, עולה כי כ-65% מהפניות עוסקות בתוכן פוגעני לסוגיו השונים, החל מאלימות מילולית, עבור דרך לשון הרע ובריונות וכלה בהפצת תוכן מיני.

במחקר שנעשה ע"י קרן ברל בצנלסון נמצא כי 70% מהקללות והנאצות נכתבו על ידי מבוגרים. מחקרים אחרים מראים כי אחוזי הפגיעה גבוהים בהרבה מאחוזי הדיווח ואחוז גבוה מהנפגעים בכל הגילאים אינם מדווחים כלל על פגיעות ברשת.

אלימות מילולית עלולה להתפתח במהירות גם לאלימות פיזית. שתיהן, מסוכנות לחברה. הדרך להילחם באלימות היא על ידי דוגמה אישית ועל ידי חינוך. כולנו – מבוגרים, אנשי ציבור, אנשי חינוך, הורים ואחים ואחיות בוגרים, חייבים לחולל את השינוי.

פרופ׳ קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט ופרופ' חבר במרכז הבינתחומי בהרצליה

יחד ניתן יהיה לשנות את השיח והאווירה במרחב המקוון – וגם מחוץ לו. הסרטון הנו כלי נוסף שבעזרתו אנו מבקשים להגביר את המודעות בקרב הציבור וקוראים לכל המבוגרים ומשמשי הדוגמא להצטרף  אלינו לקריאה הזו וליישם אותה בחיי היום-יום.

אורנה היילינגר, מנהלת מרכז נטיקה באיגוד

מרכז נטיקה מבית איגוד האינטרנט הישראלי – מוכר כגורם הפועל למאבק באלימות ברשת על ידי פייסבוק, YouTube, טוויטר ואתרים ישראלים מובילים, ומסייע לציבור הגולשים בטיפול בתכנים פוגעניים. הוא פועל בשיתוף עם משרדי ממשלה, המשטרה, גופים ציבוריים וארגוני תמיכה. לצד הפעלת קו סיוע לאינטרנט בטוח מקיים האיגוד גם הדרכות והרצאות להורים, בני נוער וילדים, בבתי ספר ובמקומות עבודה, על גלישה בטוחה ברשת.

לדיווח על פגיעות או תוכן פוגעני מכל סוג שהוא: קו הסיוע לאינטרנט בטוח

הסרטון הופק ע"י משרד הפרסום teenk.