החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

וינט סרף, מאבות האינטרנט: "האינטרנט התחיל בתור ניסוי קטן, שהתרחב 'קצת' מעל המצופה ונמשך עד היום"

איגוד האינטרנט הישראלי ומשרד התקשורת הזמינו את סרף, סגן נשיא ב- Google, לשולחן עגול ייחודי בנושא עתיד האינטרנט

בהזמנת איגוד האינטרנט הישראלי ומשרד התקשורת, הוביל וינט סרף, מאבות האינטרנט וכיום סגן נשיא בגוגל, שולחן עגול שעסק בעתיד האינטרנט ובחשיבות הפעילות המשותפת של בעלי עניין לשמירה עליו פתוח, נייטרלי וגלובלי. בדיון נכחו נציגים ממשרד ראש הממשלה, משרד החינוך, משרד התקשורת ומשרדי ממשלה נוספים.

סרף, אשר הוביל, ביחד עם בוב קאהן ואחרים, את פיתוח פרוטוקול TCP/IP המהווה עד היום את התשתית של רשת האינטרנט, אמר בפתיחת המפגש כי האינטרנט התחיל בעצם בניסוי קטן שהתרחב "קצת" מעל המצופה ונמשך עד היום. לפיו, אין ספק כי בעתיד יגיע האינטרנט לכל מקום, אפילו לחלל החיצון. בכל מקרה, איפה שזה לא יהיה, עלינו לשמור עליו פתוח וניטרלי, באמצעות חינוך ומודעות של הציבור לשימוש נכון ברשת, דרך שיתוף פעולה ושקיפות בין בעלי עניין ומדינות, וכלה בשקיפות הממשל לתושביו כדי שכל המידע יהיה נגיש. כל אלה הם ערובה לרשת חזקה.

במהלך הדיון עלו סוגיות כמו אינטרנט בטוח, פרטיות, מסחר אלקטרוני, חינוך ועוד שמראים עד כמה התפתחה הרשת במהלך עשרים שנותיה. בנוסף דובר על העובדה שהאינטרנט ירש גם את חולשות החברה ועל כן עלינו, כחברה, לטפל בחולשות אלה ולקבוע לעצמינו את הגבולות האחראיים הנדרשים במרחב הווירטואלי. לצערינו, לעיתים הפוגע נמצא במדינה אחרת, בעלת גבולות שונים מזו של הנפגע, ולכן עלינו לפתח גם שיתופי פעולה בינלאומיים.

אחד הדברים החשובים לגבי עתיד האינטרנט שעלו מדבריו של סרף, הוא חינוך הדור הצעיר לטכנולוגיה ומדע. לדבריו, על כל ילד להתנסות ולכתוב קוד כבר בבית הספר התיכון, בעיקר במטרה לחשוף אותו להתמודדות עם באגים והבנה כי באינטרנט כמו בחיים לא הכל מושלם. כך נוכל להכין את דור העתיד לבאות.

"אחד מהמשאבים הלאומיים של ישראל", אמר סרף, "הוא המוח של האנשים. לישראלים יש יכולת ייחודית לחשוב מחוץ לקופסא ולהגיע להישגים מדהימים".

גב' נעמה הניג, מנהלת אגף קשרי חוץ במשרד התקשורת הדגישה את חשיבות השיתוף והשיח הפתוח בין המגזר הממשלתי ובין בעלי העניין מהמגזר האזרחי, האקדמי והפרטי; ובמיוחד לאור המחלוקות הגוברות בפורומים בינ"ל בנושאים הקשורים במדיניות האינטרנט ובהשפעה על משאביו. נושאים אלה יעמדו במרכז העניין והעיסוק במליאת העצרת הכללית של איגוד התקשורת העולמית בשנה הבאה.

ד"ר אלון הסגל, נשיא איגוד האינטרנט הישראלי, מל"א, אמר בסיכום המפגש: "איגוד האינטרנט מכנס לאורך השנה פורומים של שולחנות עגולים בשיתוף משרדי הממשלה ובעלי עניין הרלוונטים להעלאת סוגיות הקשורות לאינטרנט. המפגש עם וינט סרף אפשר למשתתפים, ולו לזמן קצר, לגעת בהיסטוריה ולהבין שהשינוי הגדול שהביא האינטרנט לעולם בעצם לא היה כל כך מזמן."