החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

הצפייה במונדיאל שוברת שיאים באינטרנט בישראל

על פי נתוני איגוד האינטרנט הישראלי בחודש האחרון נרשם גידול של 33% בהיקף תעבורת הנתונים בין ספקי השירות הישראליים בעת משחקי המונדיאל

משחקי המונדיאל שוברים את שיאי הרייטינג של כאן 11 בטלוויזיה – ושוברים שיאים גם בהיקף תעבורת הרשת בישראל. מנתונים של מחלף האינטרנט הישראלי – IIX, המנוהל על ידי איגוד האינטרנט הישראלי, עולה כי בחודש האחרון נרשם גידול משמעותי בהיקף תעבורת הנתונים בין ספקי השירות הישראליים – מרמת שיא של 60 ג׳יגה-ביט לשנייה לרמה של 80 ג׳יגה-ביט לשנייה מאז החלו המשחקים. יתרה מזאת, הנתונים מלמדים כי בימים בהם מתקיימים משחקים בשעה 18:00 בערב, ניכרת קפיצה משמעותית בשימוש ברשת, שנמשכת עד חצות לערך – המועד בו מסתיים המשחק המאוחר של אותו ערב.

לדברי עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, "העלייה בהיקף תעבורת הרשת בישראל נובעת מכך שרבים נוהגים לצפות בשידור המשחקים על גבי רשת האינטרנט – בין אם באתר תאגיד השידור, באפליקציית כאן או בטלוויזיה, באמצעות ספקי תוכן המשדרים על גבי תשתית הרשת כמו סלקום TV ופרטנר TV".

מפת התקשורת בישראל עוברת בתקופה האחרונה שינויים משמעותיים: כניסה של גופי תוכן טלוויזיוני המשדרים על גבי רשת האינטרנט והגדלה של כמות השידורים באמצעות האינטרנט, שדרוגי מהירות גלישה בטכנולוגיות הוותיקות (כמו adsl וכבלים) וכניסת תשתיות חדשות כגון FTTH – fiber to the home. זאת, יחד עם הגברת השימוש בשירותי VOD וסטרימינג, ציוד קצה חדש וחכם אצל המשתמשים המאפשר צפייה בווידאו באיכות גבוהה – וכן חודש שידורי המונדיאל. כל אלה הביאו את איגוד האינטרנט לפני מספר חודשים לקדם מהלך לשדרוג תשתית מחלף האינטרנט הישראלי.

במסגרת השדרוג הוחלפו רכיבי המחלף כך שכל ספקי הגישה לאינטרנט בישראל יכולים להתחבר אליו במהירות מקסימלית של 100 ג'יגה-ביט לשניה – לעומת 10 ג'יגה-ביט לשניה בגרסה הקודמת. בנוסף הוזלו עלויות החיבור למחלף עבור ספקי השירות. מטרת השדרוג הייתה לאפשר לכל ספקי הגישה לאינטרנט בישראל חיבורים בקצבים מהירים, התואם את הדרישה הגוברת מצד הצרכנים לתוכן וידאו באיכות גבוהה ושידור חלק וללא שיהוי (latency).

עם סיום הפרויקט, הגדילו מספר ספקי גישה לאינטרנט את רוחבי הפס שלהם בחיבור למחלף, וכתוצאה מכך נרשמה עלייה משמעותית בנפח התעבורה המקסימלי במחלף – 80 ג'יגה-ביט לשניה לעומת 16 ג'יגה-ביט לשניה לפני השדרוג. במקביל, גם ספקי הגישה לאינטרנט בישראל ביצעו השקעות משמעותיות לטובת שיפורים ושדרוגים של התשתית שלהן, כדי להבטיח את שיפור העברת התוכן למנויים וללקוחות. לדברי הכהן, התוצאה של השדרוגים הללו ניכרת כיום בעליה המשמעותית בתעבורת הנתונים ובמעבר של יותר תוכן על גבי הרשת, בשל נגישותה ואמינותה.

מחלף האינטרנט הישראלי הוא למעשה מתג תקשורת המחבר בין כל ספקי הגישה לאינטרנט בישראל ומטרתו לאפשר למשתמשי האינטרנט בישראל להגיע לתוכן ישראלי באופן מהיר, אמין, איכותי וזול, מבלי שהדרך מהמשתמש לתוכן הישראלי ובחזרה תעבור דרך שרתים ותשתיות תקשורת באירופה.

"העובדה שהרוב המוחלט של ספקי הגישה לאינטרנט בישראל מחוברים למחלף תורמת גם לחסינות מרחב האינטרנט הישראלי מפני התקפות סייבר, מאחר שהמחלף איננו נגיש מחוץ לרשת האינטרנט בישראל", הוסיף הכהן.