החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

שלא יפלו ברשת: טיפים ומצגת הדרכת גלישה בטוחה עבור אזרחים ותיקים

פרויקט מיוחד של "באים לטוב" – מערך ההתנדבות הלאומי לאזרחים ותיקים של החברה למתנ"סים הארצית בשת"פ עם מיקרוסופט ישראל, מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח ואיגוד האינטרנט הישראלי העבירו ב"יום האינטרנט הבטוח",  בלמעלה מ-150 מרכזים קהילתיים ברחבי הארץ, הדרכות להתנהלות נכונה ובטוחה ברשת האינטרנט וכלים להתמודדות עם 'סכנות דיגיטליות' לבני הגיל השלישי.

מנתונים שפורסמו על-ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בדו"ח המדדים הלאומיים להזדקנות מיטבית, עלה כי תוך עשור, עלה שיעור השימוש באינטרנט בקרב בני 65 ומעלה פי 4.2 – בשנת 2010 רק 30% מקרב בני ה-65 ומעלה עשו שימוש באינטרנט, לעומת 49% בשנת 2015, 67% בשנת 2019 ו-74% בשנת 2020. גם אחוז השימוש באינטרנט באמצעות הטלפון הנייד עלה – בשנת 2019 עמד על 60.8% ובשנת 2020 על 66.8%. 

במסגרת פרויקט מיוחד לכבוד "יום האינטרנט הבטוח", המשותף למחלקת האוריינות הדיגיטלית ב"באים לטוב" – מערך ההתנדבות הלאומי לאזרחים ותיקים של החברה למתנ"סים עם מיקרוסופט ישראל, מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח ואיגוד האינטרנט הישראלי, מאות אזרחים ותיקים ברחבי הארץ קיבלו הדרכה מיוחדת להגנה ברשת. בני הגיל השלישי פגשו ב-7.2 את עובדי מיקרוסופט, שהגיעו אל כ-150 מהמרכזים הקהילתיים בכל רחבי הארץ, לרבות בחברה הערבית, ויעניקו להם כלים פרקטיים לזיהוי הונאות וסכנות ברשת שנכתבו על ידי מומחי האוריינות והבטיחות ברשת של איגוד האינטרנט הישראלי. עבור בני הגיל השלישי שלא יוכלו להגיע אל המתנ"ס התקיימה הדרכה מקוונת. 

הפרויקט הוא חלק מפעילות רחבה של תחום האוריינות הדיגיטלית ב"באים לטוב", במסגרתו אזרחים ותיקים המתנדבים בתוכנית ושעברו הכשרה מקצועית, מסייעים בהתנדבות לבני הגיל השלישי בקהילתם, בהתמודדות עם התקדמות הטכנולוגיה. המתנדבים מלמדים את חבריהם בקהילה כיצד להתנהל עם טלפון נייד, להוריד אפליקציות חיוניות למוסדות פיננסיים או בריאותיים, לזמן תורים במערכת דיגיטלית וכן, גם להכיר את רשתות הפייסבוק והאינסטגרם ולדבר עם הנכדים בווידאו. בנוסף, המתנדבים מעניקים שיעורים מתקדמים גם במחשבים, ומסייעים להם להכיר ולהשתמש בטכנולוגיה. 

לטובת הציבור, להלן קישור להורדת מצגות, פוסטר ופליירים שניתנו ביום זה:

קישור להורדת המצגת "בטוחים שאנחנו בטוחים"

קישור להורדת פוסטר "לגלוש, לשחק, לשמור על קשר בביטחון ובהנאה" בעברית
קישור להורדת פוסטר "לגלוש, לשחק, לשמור על קשר בביטחון ובהנאה" בערבית

קישור לפלייר "המדריך לשימוש זהיר ובטוח באינטרנט" בעברית
קישור לפלייר "המדריך לשימוש זהיר ובטוח באינטרנט" בערבית

יוצרות

הסטודנטיות מהחוג לתקשורת באוניברסיטת תל אביב:

  • רעות לצטר
  • לי זהבי
  • מיקול ליסקר
  • ניצן שלזינגר

והמרצות נאוה מזרחי ותמר אשורי.


"אנו רואים כל יום בשטח כמה ההכשרות הללו מסייעות לאזרחים הוותיקים בהתנהלותם בחיי היום ומשפרת את איכות חייהם", אומר אסף צרי מנהל תחום אוריינות דיגיטלית ב"באים לטוב". עם זאת, לא כולם נמצאים באותה רמת ידע ולא תמיד יכולים לזהות סכנה. ככל שהשימוש שלהם במחשבים, סלולר ואינטרנט הולך ועולה, כך הם חשופים יותר גם לסכנות, ולכן, לקראת יום האינטרנט הבטוח, יצאנו בשיתוף פעולה מיוחד עם שותפינו, חברת מיקרוסופט ואיגוד האינטרנט הישראלי, כדי להעניק להם מעטפת של כלים לאיתור והתמודדות עם אתגרים ברשת, וכמובן שנמשיך לפעול לצמצום הפערים הטכנולוגיים בקרב בני הגיל השלישי".    

"השימוש הגובר ברשת בקרב בני הגיל השלישי הוא מגמה מבורכת. זה מספק לאזרחים ותיקים הזדמנויות ויתרונות רבים – אך גם לא מעט סכנות ואתגרים שחשוב להכיר", אומר עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, שייקח חלק בפעילות ויעביר הדרכה באחד המרכזים. "מצד אחד חשוב לפעול לצמצום הפער הדיגיטלי בקרב אוכלוסיית בני הגיל השלישי ולחזק את יכולתם להשתמש באפליקציות ושירותים חיוניים, אך מאידך, לא כולם יודעים לזהות נסיונות הונאה, הודעות פישינג (דיוג), אתרים מתחזים או להשתמש ברשתות החברתיות באופן בטוח".  

לדברי עו"ד הילה היבש, סמנכ"לית ייעוץ משפטי, קשרי ממשל ואחריות תאגידית במיקרוסופט ישראל: "אנו במיקרוסופט רואים חשיבות גדולה בצמצום התופעה של עושק קשישים. שיתוף הפעולה עם החברה למתנ"סים ואיגוד האינטרנט מאפשר לנו להקנות להם ידע וכלים להתנהלות נבונה ברשת ".