תשתית אינטרנט מבוססת לוויינים (LEO): סקירה טכנולוגית ושאלות מדיניות ציבורית

Internet Society | 17.01.2023

אנו נמצאים בעיצומו של מרוץ לחלל שמטרתו היא לחבר את העולם לאינטרנט. חברות כגון SpaceX, OneWeb, אמזון וטֶלֶסָאט עובדות בקדחתנות על השקת מערכות גדולות (קונסטלציות) של לוויינים במסלול נמוך שיאפשרו גישה לאינטרנט. מערכות אלו יכולות לעזור בגישור הפער הדיגיטלי, במיוחד באזורים כפריים, אבל הן יכולות גם ליצור חששות חדשים בתחומי האבטחה והפרטיות. האם מערכות הלוויינים במסלול נמוך האלה יעזרו לנו לחבר את אלה שאינם מחוברים, ולבנות אינטרנט פתוח, עם גישה גלובלית, בטוחה ומהימנה עבור כולם?

איגוד האינטרנט העולמי (Internet Society) רואה פוטנציאל משמעותי בשימוש בלווייני מסלול נמוך לצרכי גישה לאינטרנט של קהילות ללא גישה או עם גישה לא מספקת, במיוחד במקומות בהם דרכים אחרות לאספקת גישה לאינטרנט אינן מעשיות. אנו רואים פוטנציאל גם במתן גישה לאינטרנט לקהילות שנפגעו על ידי אסון טבע או אסון מעשה אדם, ופוטנציאל להגדלת כושר העמידות של קישוריות לאינטרנט. אולם בסוף 2022, רוב המערכות של לוויינים במסלול נמוך נמצאות בשלבי פריסה מוקדמים, ועדיין קיימות הרבה אי ודאויות.

בזמן שתעשיית הלוויינים במסלול נמוך תתפתח בשנים הקרובות, קיימת הזדמנות להנחות את הדיון ולעצב את העתיד של הצורה החדשה הזו של גישה לאינטרנט. מסמך זה מזהה כמה מההזדמנויות והסוגיות שדורשות התייחסות ונועד לעודד שיחות שיובילו להחלטות הגיוניות שיקדמו את הגישה לאינטרנט לכולם, בין אם זו גישה קרקעית, גישה לוויינית, או שילוב שלהן.

מסמך זה מתחיל ברקע כללי על אינטרנט לווייני, ומפרט כמה מונחים ומרכיבים של מערכות אינטרנט לווייני. בהמשך הוא בוחן את ההזדמנויות הרבות עבור אנשים, קהילות, ארגונים וממשלות.  אחר כך, אנו מציגים מספר סוגיות שדורשות התייחסות, כגון נשיגות (affordability), הקצאות ספקטרום, פסולת חלל, יכולת פעולה הדדית, אבטחה, פרטיות ושימוש בתקנים פתוחים. בהמשך מוצגות חלק מהשאלות שאין לנו תשובות עבורן, אבל אנו חושבים שצריך לחשוב עליהן, כולל גודל השוק, הקיימות של המודלים העסקיים, וחששות סביבתיים. לבסוף, מוצעות מספר המלצות שנראות לכותבים כנחוצות כדי שמערכות מבוססות לווייני מסלול נמוך יוכלו להגשים את החזון שלהם – הבאת האינטרנט לכולם, בכל מקום.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

עדכונים ותוספות

לקריאה נוספת: נתונים על מהירויות אינטרנט לוויני וסקירת הספקיות (09.05.2023) ookla.

להשלמת המידע, מצורפים למעבר תרשימים על בסיס מאגר המידע על שיגורי לוויינים, אשר מכיל מידע טכני ותפעולי על 5,465 לוויינים במסלול סביב כדור הארץ. המידע נאסף על-ידי ארגון UCS, שהוא ארגון בינלאומי ללא מטרת רווח שמאגד מדענים וסטודנטים:

בנוסף, נתונים בחלוקה לפי מדינות. באפשרותכם לסנן את המידע לפי סוג המסלול של הלוויינים המשוגרים:

 

 

אודות Internet Society

איגוד האינטרנט העולמי הוא ארגון בינלאומי ללא מטרות רווח שמטרותיו לפעול להבטחת התפתחות האינטרנט באופן שקוף ומוסדר ולאפשר נגישות לאינטרנט לטובתם של כל האנשים ברחבי העולם.