כתיבה לפי התקן

שושנה פורבס | 06.04.2001

תקני הרשת המוגדרים על ידי ה-w3c בשיתוף עם יצרני הדפדפנים, באים לתת פתרון לדילמה העתיקה: מה לעשות- לכתוב קוד שיותאם לכל דפדפן בנפרד עם כל העבודה הכרוכה בכך, או לכתוב קוד המותאם לדפדפן אחד בלבד, ובכך לפספס גולשים המשתמשים בדפדפנים אחרים? הדילמה הזו חריפה יותר עבור מפתח האתרים העברי, עקב גודלו המצומצם גם כך של קהל קוראי העברית.

תקני ה- html וה- css, יחד עם ה- DOM, באים לתת מסגרת עבודה יחידה, שאליה יותאמו הן הדפדפנים והן האתרים.

חשיבות התקנים גדלה בעת האחרונה, הן בגלל הקפדה רבה יותר על התקנים מצד הגירסאות האחרונות של הדפדפנים (אקספלורר 6 ונטסקייפ 6), והן בגלל התפשטות הגלישה במערכות אלטרנטיביות: החל משימוש במערכות הפעלה אלטרנטיביות על המחשב האישי (כגון לינוקס), דרך גלישה ממכשירי כף יד, וכלה בגלישה באמצעות קונסוליות משחק. התקנים מאפשרים גם יצירת אתרים הנגישים לאנשים עם מוגבלויות בקלות רבה הרבה יותר, היבט המקבל משנה חשיבות לאור חקיקה בנושא בארה"ב, בריטניה, אוסטרליה, פורטוגל וארצות נוספות.

כתיבה לפי התקן מבטיחה לא רק תאימות רבה יותר למגוון אפשרויות הגלישה הקיימות היום, אלא גם תאימות לעתיד, ופחות בעיות תאימות עם דפדפנים חדשים, במחשב האישי ובמקומות אחרים, שיצאו בעתיד.

בנוסף ליתרונות התאימות, כתיבה לפי התקן נותנת כלים חזקים המקצצים את הזמן הנדרש לבדיקת ודיבוג האתר, ויוצרת קוד המובנה בצורה קלה יותר לתחזוק.

ההערכה המקובלת בעולם היא שדפדפן Explorer של מיקרוסופט מחזיק כ-80% משוק הדפדפנים ושאר ה-20% מורכב בעיקר מדפדפן Netscape ועוד מספר דפדפנים בעלי נתח שוק קטן.

המצב הזה משתנה עם הופעת הגרסה האחרונה של Netscape, גרסה 6. גרסה זו מבוססת על דפדפן Mozilla, שהוא דפדפן בקוד פתוח, דהיינו כל אדם בעל הכישורים המתאימים יכול לתרום לפיתוחו. למעשה, העבודה הנעשית על ידי צוות הלוקליזציה של מוזילה , לפיתוח חבילת שפה עברית, היא גם תרומה כזו. (עבודת התרגום הראשונית של הדפדפן בוצעה על ידי יבמ ישראל והתרגום של תוכנת הדואר בוצעה בתמיכת איגוד האינטרנט הישראלי) כדפדפן קוד פתוח המוביל בחזית הטכנולוגית, מוזילה (ונטסקייפ 6 המבוסס עליו) תומך בתקנים החדשים ביותר, ומקפיד להציג אתרים לפי תקנים אלו. דבר זה עלול לגרום לאתרים שאינם כתובים לפי התקן להיות מוצגים בצורה שונה ממה שהתכון מפתח האתר. כתיבה לפי התקן תבטיח את הצגת האתר כראוי במוזילה ובדפדפנים המתבססים עליו.

למידע נוסף:

[info]כל השמות המסחריים המופיעים כאן שייכים לבעליהם החוקיים.[/info]

אודות שושנה פורבס

שושנה פורבס פעילה בפרוייקט מוזילה ועוסקת ב- QA של תמיכה בתוכנות בעברית.