החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

מדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות 2016

עמותת שקיפות בינ“ל-ישראל היא סניף ישראלי של הארגון International Transparency , ארגון חברה אזרחית גלובלי הפועל לקידום שקיפות והמוביל את המאבק נגד שחיתות. חשיפת מידע לציבור הינה כלי מרכזי בשילובו בהליך הדמוקרטי ובביסוס הלגיטימיות השלטונית. היות והציבור ברובו איננו מודע לאופי המידע הקיים ברשות המקומית, ישנה חשיבות עליונה בשיתוף נרחב ככל האפשר של כל מידע העשוי להיות רלוונטי לתושב.

המדד נועד לבחון את נגישות וזמינות המידע באתר האינטרנט של הרשות המקומית ולהוות כלי בידי הרשויות להגברת השקיפות בנושאים השונים, החל בנדרש על פי חוק חופש המידע, דרך פרסום פרוטוקולים, תקציב, פרסום מכרזים ותכנון ובניה ועוד.

בדו"ח נסקרו 76 רשויות על פי 57 קריטריונים המחולקים ל-14 אשכולות לבדיקת שקיפוץ ונגישות המידע באתרי האינטרנט. הדירוג נקבע על פי הציון המשוקלל של הערים, כאשר 4 הערים השקופות ביותר זכו לציון 100, ואחריהן מדורגות ערים נוספות שקיבלו ציון 95 ומעלה. הערים להן אתרי האינטרנט השקופים ביותר בישראל, הן: חולון, כפר סבא, מגדל העמק וקריית ביאליק . ערים נוספות שזכו לציונים גבוהים הן: אילת, ראשון לציון, חדרה, יבנה, יקנעם, רעננה, מודיעין-מכבים-רעות, קריית אונו ועכו. הציונים הנמוכים ביותר שייכים לערים: לקריית שמונה, אלעד, נצרת, צפת , טירה, כפר קאסם, טמרה וקלאנסווה.

רק 32% מהרשויות מבצעות תהליכי שקיפות מעבר למה שהחוק מבקש; 30 רשויות בלבד חושפות את שכר הבכירים שלהן; והחברות העירוניות ב- 16% בלבד מהערים מפרסמות דו"חות שנתיים.

*תאריך פרסום המדד המדויק אינו ידוע.