חזרה לעמוד הקודם

אלימות נגד להט"בים ברשת החברתית – דו"ח השנאה (2016)

קרן ברל כצנלסון המפעילה את פרויקט דו"ח השנאה, בשיתוף עם חברת Vigo לניטור השיח ברשת החברתית, מפרסמת נתונים לרגל שבוע הגאווה אודות ביטויי השנאה, ברשת החברתית, נגד הקהילה הגאה בישראל.

הנתון העיקרי העולה מהדו"ח הוא כי בכל חצי שעה מופנית אונליין קריאה לאלימות כלפי להט"בים. עוד עולה מהדו"ח כי בכל שתי דקות מתפרסמת ברשת הודעת גנאי או הטרדה כלפי הקהילה.

מתוך הממצאים:

  • בשנה האחרונה התפרסמו ברשת החברתית 392 אלף אמירות פוגעניות כלפי קהילות הלהט"ב, 92% מהן כלפי הומואים ו-2% כלפי לסביות. 260 אלף פעמים נעשה בשנה האחרונה שימוש במילה "הומו" כקללה.
  • עוד עולה מהדו"ח תופעה מדאיגה של שימוש בשייכות לקהילה הגאה לצורך שיימינג: 150 אלף פוסטים וטוקבקים שונים פורסמו בשנה האחרונה כללו דברים בסגנון "אני הומו והנה הטלפון שלי", תוך ציון מספר טלפון של אדם אחר.
  • מתוך 14 אלף שיחות שעסקו במצעד הגאווה, 63% מהגולשים התנגדו לקיומו וכינו אותו "מצעד התועבה" או "מצעד הבהמות".
  • יותר משליש מאותן הודעות פוגעניות נגד להט"בים מגיעות ממה שמכנים בקרן "זירות או פרופילים המזוהים עם המגזר הדתי". 83% מגיעות מגברים.

מתוך דו"ח השנאה: "אנו חשים שקהילת הלהט"ב היא אחת הקהילות בחברה הישראלית שדמם הותר. בזירות רבות מדי, לאו דווקא מסורתיות או דתיות, יש לגיטימיות מוחלטת להשניא נגדם ונגד אורחות חייהם, כשהנקודה המטרידה היא רמת האלימות הגבוהה בתוך כלל שיח השנאה כלפי הקהילה – כך בכל חצי שעה, יוצאת ברשת קריאה לאקט אלים כלפי הקהילה. כמו כן, בשנה האחרונה פורסמו 150,000 פוסטים שנועדו לעשות שימוש בהשתייכות לקהילה למטרות שיימינג (דברים בסגנון: "אני הומו, הנה הטלפון שלי"). 260 אלף פעמים נעשה בשנה האחרונה שימוש במילה "הומו" כקללה."