חזרה לעמוד הקודם

פרופ' קרין נהון: אין לנו פריבלגיה לעמוד מן הצד

פנייה של נשיאת האיגוד לציבור ולחברי העמותה

חברים ושותפים,

קרין נהון. צילום: רוברט מייסון

קרין נהון. צילום: רוברט מייסון

מהפכת האינטרנט והמידע היא מהפכה במלוא מובן המילה. אבות האינטרנט עיצבו את האינטרנט על פי רעיונות של ביזוריות, חופש ויכולת לקשר אנשים יחדיו. מהפכה זו העצימה וחיזקה את מעמדנו כמשתמשים. כיום מרחב האינטרנט רווי במאבקי כוחות המתחוללים ביתר שאת בעשרים השנים האחרונות לגבי תפקיד הטכנולוגיה בחברה שלנו, בדרך כלל הרחק מעיני הציבור. מאבקי כוחות אלו כוללים בין השאר את המאבק על השליטה והאסדרה של מרחב האינטרנט, והשאלה היא מי יסדיר מה ועד כמה? ושאלות לא פחות חשובות, של מהי הדרך הטובה ביותר להשיג נייטרליות ברשת? מה צריך להיות תפקידם של המתווכים בעולם זה, ומי הם? מה עושים גופים פרטיים וציבוריים עם הנתונים הנאספים עלינו וכיצד אנו יכולים להגן על עצמנו משימושים לרעה במידע זה?

הפתרונות לשאלות חשובות אלו משנים את החלטות שלנו, קובעים את ההתנהגות שלנו, מעצבים את סדר היום שלנו, ומכווינים את התודעה והערכים שלנו בחיי היומיום. הפתרונות נקבעים בעקבות מאבקי הכח אותם ציינתי, ובזירה משחקים בעלי עניין רבים עם אינטרסים שונים: הפלטפורמות הגדולות (גוגל, פייסבוק, מייקרוסופט, אפל, אמאזון), רשתות חברתיות וגופים מקוונים שונים, המדינה ויחידות ציבוריות, עמותות, משתמשים ועוד. כל שחקן מושך לכיוונו ולאינטרסים שלו. לאור כל השינויים הללו, התפקיד של איגוד האינטרנט חשוב כפליים.

איגוד האינטרנט הוא אחד הגופים המעטים שיכול להתגאות בכך שהוא מייצג את האינטרס הציבורי ללא תלות בבעלי הון או ממשל. כזה הוא איגוד האינטרנט הישראלי, גוף מקצועי ובלתי תלוי, המספק שירותי תשתית קריטיים מצד אחד, ומצד שני פועל ללא לאות בנושאי מדיניות וחברה שהם חלק בלתי נפרד מהמרחב החדש שחי ומתפתח לנגד עיננו.
היום, יותר מתמיד זהו גוף, שחשיבותו היא קריטית.

אין לנו פריבילגיה לעמוד מהצד.
עלינו להפוך לשחקן מוביל במרחב האינטרנט ולתפקד כשומר סף. כזה שמשתף מידע עם גופים ציבוריים ופרטיים על מנת לקדם יוזמות, ובמקביל עומד על המשמר, בולם ניסיונות לפגוע ברשת ומציע את האיזונים הראויים.

בשנה האחרונה הצטרפו לאיגוד כ-400 איש, עליה של 200%. זה מרגש לקבל טלפונים ומיילים מאנשים המוכנים להפשיל שרוולים ולהצטרף למסע המשותף. וזו רק ההתחלה.
כנשיאת האיגוד אני קוראת לכל החברים והחברות להתנדב, לעזור, לצרף חברים ולהוביל יוזמות. כמו כן, בחודשים הקרובים נתחיל באיגוד בתהליך של חשיבה אסטרטגית המחדדת את ׳תעודת הזהות של האיגוד׳ ולאן אנחנו צועדים. התהליך ילווה בהשתתפות של קהילת חברי האיגוד והציבור.

יחד נפעל כדי לשמור על מרחב האינטרנט כמרחב של התפתחות, צמיחה, הכלה, יזמות וחופש.

פרופ׳ קרין נהון
נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר)

להצטרפות כחברי איגוד האינטרנט לחצו כאן