החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

שאלות נפוצות בנושא המרשם

האם האיגוד הוא גוף ממשלתי?
האיגוד איננו גוף ממשלתי, אלא גוף בלתי תלוי. הוא מאוגד כעמותה וכפוף ככזה לפיקוח רשם העמותות. החברות בו פתוחה בפני כל אדם, העומד בתנאי הכשירות שבתקנון האיגוד. כמו במדינות דוגמת בריטניה, נורווגיה, צרפת וגרמניה, ולמעשה, כמקובל במרבית מדינות העולם המערבי, גם מרשם שמות המתחם הישראלי מנוהל אפוא ע"י גוף מן המגזר השלישי, הפועל ללא מטרת רווח לטובת קהילת האינטרנט המקומית. יחד עם זאת, ישנן מדינות בהן קיימת התערבות ממשלתית בניהול המרשם, למשל סין, סוריה ואירן, וישנם מקומות בהם ניהול מרשם סיומת המדינה מתבצע ע"י גורמים עסקיים, למשל גאנה, איי טובאלו ולוב.
מהו מודל ניהול שרותי התשתיות באיגוד האינטרנט?
מתוך הכרה בחיוניותם של שירותי התשתית אותם מנהל ומפעיל איגוד האינטרנט (הכוללים בין היתר את ניהול מרשם שמות המתחם תחת רמת המתחם העליונה של ישראל (il.), ניהול והפעלת מחלף האינטרנט הישראלי (IIX – Israeli Internet eXchange) ונושאי תשתית נוספים, הוחלט ביוני 2013 על מודל לניהול שרותי התשתית באיגוד, אשר מטרתו להבטיח כי האיגוד ימשיך לספק את שרותי התשתית ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, תוך בקרה ושמירה עקבית על יציבותם, אבטחתם ואיכותם.
לצפייה במסמך מודל ניהול שרותי התשתיות באיגוד
מדוע איגוד האינטרנט הוא מרשם שמות המתחם היחיד לIL?
כפועל יוצא מהאופן בו בנויה מערכת ה-DNS, לכל סיומת – Top Level Domain או TLD – קיים מרשם שמות מתחם (Domain Name Registry) אחד ויחיד. לא יכולים להיות שני מרשמי שמות מתחם בסיומת אחת, כדי שלא תיווצר התנגשות בהקצאת שמות. בשל העובדה שאת פונקצית המרשם יכול למלא גוף אחד ויחיד, במרבית מדינות העולם מרשמי הסיומות המדינתיות (ccTLD) מופעלים על ידי גופים ללא מטרות רווח, דוגמת איגוד האינטרנט הישראלי. תפקידו המרכזי של מרשם שמות המתחם הוא ליצור ולתפעל את התשתית הנדרשת לקיום שמות המתחם ורישומם.