החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

איך לבחור שם לדומיין לאתר או לשירות החדש שלכם?

יש לכם רעיון למוצר, עסק או שירות חדשים ואתם פותחים דף נחיתה או אתר באינטרנט? פותחים חנות אינטרנטית?

במידע שלפניכם: טיפים איך לבחור שם לדומיין (Domain Name, ובעברית: שם מתחם) ומהם היתרונות של דומיין ישראלי – תוכלו לקרוא אותו כאן באתר, או במדריך הניתן להורדה חופשית.

לחצו להורדת המדריך

כבר בשלבים הראשונים של מימוש היוזמה העסקית, השירות המקורי או העסק הטרי – מומלץ ליצור זהות אינטרנטית ייחודית, אשר תהווה בסיס מיתוגי חשוב לנוכחות הייחודית של כל מיזם או עסק, ברשת ומחוץ לה.

זה אומר – לשריין דומיין (או בעברית: שם מתחם) מתאים.

לרשום דומיין משמעותו לייצר נכס דיגיטלי עצמאי, המהווה את הכתובת האינטרנטית הקבועה לעסק או לרעיון.
הוא יכול לשמש ככתובת האינטרנטית של אתר מידע על העסק, של החנות הוירטואלית שלו, לשמש כדף נחיתה, וכמובן – כתובת מייל עסקית ובסיס להפניות מרשתות חברתיות.

הדומיין מאפשר למקים העסק לשמור לעצמו זהות עצמאית, ולא להסתמך בפעילותו על פלטפורמות אשר יכולות לשנות כללים בפתאומיות, או להפסיק פעילות. לכן – חשוב לבצע את תהליך בחירת הדומיין (שם המתחם) בצורה הטובה ביותר.

10 דברים שחשוב לדעת על בחירת ורישום דומיין

1 חשוב: הבינו מי הקהל – אם הפנייה היא לקהל ישראלי – מומלץ לרשום דומיין ישראלי בסיומת IL. (אם מדובר בעסק מסחרי, ב-co.il, ארגון ללא מטרת רווח ב-Org.il). ישראלים מעדיפים IL. והרוב המוחלט של הארגונים המשמעותיים בישראל מחזיקים דומיין ב-IL! אם הפנייה היא לקהל זר (או ישראלי וזר) – מומלץ לרשום את השם בשתי סיומות – סיומת ישראלית כדי להגן על המותג בשוק המקומי, וזרה (.com, .biz וכד') – כדי לפנות עם אותה כתובת גם ללקוחות בחו"ל.
2 שם קליט חשוב יותר משם "מדויק" – מומלץ לתת עדיפות לדומיין קליט וזכיר המכיל את מה שתרצו שהגולש יזכור, בלי להעמיס עליו פרטים מיותרים.
3 בחרו שם שקל לבטא ולאיית – כל ששם הדומיין הוא פשוט, קצר ומדויק יותר, וכן פחות מבלבל לאיות, כך יהיה קל לאנשים לקלוט בקלות את שם האתר. למשל, אם בשם החברה יש אותיות שאין להן מקבילה באנגלית, כמו צ', ח' וכו' כדאי להימנע מ"תרגום מילולי".
4 לוותר על מקפים ומילות קישור – כאשר מדובר בדומיין, מקפים ומילות קישור הם לרוב מיותרים. רוב האנשים לא זוכרים אם צריך להפריד באמצעות מקף, וחווית המשתמש שלהם נפגעת. עוד מילה שכדאי להימנע ממנה היא "the" (ה' הידיעה) בתחילת שם הדומיין (אלא אם היא חלק משם העסק המוכר באנגלית).
5 חשוב להגן על הדומיין מ"חטיפה" –  אם קיים חשש שהגולשים יגיעו לאתרים ששמם דומה לשם האתר של העסק או המוצר ניתן לרשום דומיינים דומים לשם הדומיין הראשי – בגרסאות דומות לשם המרכזי (בצורות איות שונות, או עם ובלי מקף וכד') -ולהפנות גם אותם לאתר שלכם.
6 מילות מפתח או שם המותג? הרבה פעמים קיימת ההתלבטות אם להכניס לשם הדומיין מילות מפתח כלליות, כדי להגדיל את החשיפה של האתר – אולם הדבר עלול לגרום למנועי החיפוש לסמן את האתר ככזה המכיל תוכן לא אכותי. גם בהיבט זה, וגם בהיבט מיתוגי – כדאי להתמקד בשימוש בשם המותג.
7 שימו לב לזכויות קנין רוחני – חשוב לשים לב שהשם שנבחר לא מפר זכויות מסחריות של מותג אחר, בעיקר סימני מסחר.
8 הערכה נכונה לתקופת הרישום – האם יש צפי לפעילות עם אותו שם למותג כמה שנים קדימה, או שמדובר במיזם חד פעמי? כדאי לבחור בהתאם את תקופת הרישום: ב-IL ניתן לרשום את הדומיין לתקופה של שנה עד חמש שנים. כמובן חשוב לזכור לחדש אותו בסיום התקופה. (פעולת החידוש מתאפשרת שלושה חודשים לפני מועד הפקיעה, כרוכה בעלות ונקראת "”RENEW).
9 הקפידו שהדומיין יהיה רשום על שם בעל העסק או החברה כמחזיק – מאד חשוב שפרטי מחזיק הדומיין במרשם שמות המתחם יהיו של בעל העסק , או של החברה. לא על שם חברה אחרת, או עובד בעסק שאינו בעל הזכויות. זה ימנע מצב עתידי שבו הנוכחות האינטרנטית משגשגת, עם כמות מכובדת של גולשים ומוניטין שצבר מיקומים טובים במנועי חיפוש – ובעל העסק ימצא את עצמו תלוי בגורם אחר מלבדו, כדי להמשיך ולהשתמש בדומיין שעליו רשום האתר או השרות.
10 מי יכול לרשום את הדומיין עבור בעל העסק? – את בקשת הרישום ניתן לבצע בקלות באמצעות הרשמים המוסמכים לרישום שמות מתחם, שהוסמכו ע"י איגוד האינטרנט הישראלי לאחר שנבדקו ע"י האיגוד, ועומדים בקריטריונים טכנולוגיים ושירותיים שנקבעו לשם כך. הרשמים השונים מציעים למשתמש הקצה שירותי רישום וכן מגוון שירותים משלימים שניתן לבחור להוסיף – כגון אחסון, בניית אתר, שירות דואר אלקטרוני וכו'. את רשימת הרשמים ניתן לראות כאן. גם חברות נוספות, כגון חברות פיתוח אתרים או משרדי פרסום יכולות להציע את השירות הזה. בכל מקרה – שתי נקודות שירותיות שחשוב לדרוש: ודאו כי אתם אלו שתקבלו התראות על הצורך בחידוש הדומיין וכי נשמרת לכם האפשרות להעברת הדומיין לרשם או נותן שירות אחר אם תרצו לעשות זאת בעתיד.

בוחרים בדומיין כחול לבן?
קיראו כאן על כל היתרונות של דומיין ישראלי ב- IL.

הדומיין הוא רק ההתחלה. המון בהצלחה!

בידקו עכשיו אם הדומיין הישראלי שלכם פנוי ורשמו אותו לפני שייתפס