החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

עדכון תוכנה בשרתי כתובות האינטרנט העולמיים עלול לשבש את הגלישה באתרים בישראל

עדכון תוכנה בשרתי ספר הכתובות של האינטרנט (DNS resolvers), שמתוכנן ל-1 בפברואר, עלול לגרום לשיבושים בגלישה לאלפי אתרים בישראל. על פי הערכות של איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר), שמנהל את מרשם שמות המתחם (Domain Names) במרחב IL., מדובר בכ-5,200 שמות מתחם ישראלים שמפעיליהם נדרשים לבצע שינוי הגדרות – אחרת עלולים לחוות קושי בגלישה אליהם.

שרתי DNS מתרגמים שם מתחם (דומיין, לדוגמא isoc.org.il) לכתובת המספרית של השרת (כתובת IP). כאשר אנו מקלידים בדפדפן שם מתחם, מועברת בקשה לשרת DNS (Domain Name System), המתרגם את שם המתחם שהקלדנו לכתובת ה-IP הייחודית של אותו אתר.

המהלך הנוכחי קשור לשינוי צורת הפעולה של תוכנות שרתי ה-DNS על ידי יצרני תוכנות ה- DNS המובילות בעולם: ISC Bind, CZ.nic Knot, NlNetLabs Unbound, PowerDNS , וכן ספקיות שרותי DNS פתוחים דוגמת: Google 8.8.8.8, CloudFlare 1.1.1.1, Quad 9 9.9.9.9 וכ"ד.

עדכון התוכנה מקורו בשינויים שעברו על רשת האינטרנט בשנים האחרונות, עם כניסה של שירותים חדשניים, למשל באבטחת מידע, גם למערכת שמות המתחם. שינויי תשתית אלה חייבו הרחבה של המידע שהאתרים מספקים בפניה לשרת ה-DNS אולם לא כל האתרים תמכו בהם. כפתרון חלופי, יצרני שרתי DNS הכניסו לתוכנה "מעקפים" (workarounds) שתכליתם להתגבר על בעיות אלה. המעקפים הללו יצרו עיכובים בתרגום שמות המתחם לכתובות IP, מצב שיצרני ה-DNS  החליטו להביא לסיומו.

ב-1 בפברואר יבוטלו ה"מעקפים" הללו, ושמות מתחם שאינם תומכים באותן הרחבות עלולים להפוך לבלתי נגישים. "אנו מעריכים שב-5,200 שמות מתחם במרחב IL., כלומר כתובות עם הסיומות co.il, org.il, net.il, muni.il, ac.il, k12.il, idf.il ו-gov.il, עלולים הגולשים לחוות שיבושים בגישה לאתרים שלא בוצע עבורם השינוי הנדרש", אמר מנכ"ל איגוד האינטרנט, עו"ד יורם הכהן.

האיגוד פרסם באתר האינטרנט שלו (isoc.org.il) מסמך טכני מפורט שמסביר את הנושא ומנחה את בעלי העניין (דוגמת מחזיקי שמות מתחם ומפעילי שרתי DNS) כיצד להיערך לשינוי. מפעילי האתרים צריכים לבצע בדיקה באמצעות כלי חינמי שבאמצעותו ניתן לבחון את מידת התאימות של השם המתחם (הדומיין) הנבדק . במידה והבדיקה נכשלת, ניתנים באתר הסברים אודות ממצאי הבדיקה, והשינויים שיש לבצע כדי להבטיח גלישה ללא הפרעה.