חזרה לעמוד הקודם

איגוד האינטרנט מחזק את התחרות בין הרשמים לטובת הציבור

מנכ"ל איגוד האינטרנט  הישראלי עו"ד יורם הכהן שנכנס לתפקיד לפני מספר חודשים מוליך שינוי, בתמיכת הוועד המנהל של האיגוד, לפיו יתרכז האיגוד בניהול מרשם שמות המתחם, ויפסיק את פעילות האיגוד כרשם. תהליך זה צפוי לחזק את התחרות על היצע ואיכות השירותים בין הרשמים מטעם האיגוד.

עו"ד יורם הכהן, לשעבר המייסד והמנהל של הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) שנכנס לאחרונה לתפקידו כמנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, גורס כי כגוף טכנולוגי ניטרלי על האיגוד להתמקד בניהול פעילות מרשם שמות המתחם (Domain-Names), בסיומת הלאומית IL., ולהפסיק לפעול כרשם במקביל לרשמי המשנה שהוסמכו ע"י האיגוד. בתחילת שנת 2016 לא יתאפשר רישום ישיר של שמות מתחם באמצעות האיגוד, והציבור יופנה לרשמי המשנה בלבד.

מהלך זה, מחזק את פעילות רישום הדומיינים על ידי גופים פרטיים הפועלים בשוק תחרותי וחופשי ומהווה המשך טבעי לצעד שנעשה לפני מספר שנים ע"י איגוד האינטרנט  – שהתאים את מודל רישום שמות המתחם למקובל במרשמים רבים בעולם. במודל זה מרשם השמות (ה-Registryׁ), מנהל ומוביל את התשתית המיחשובית ומאגר המידע הדרושים לניהול שמות המתחם ברמה העליונה, (דוגמת IL.), בעוד שניהול תהליך הרישום של שמות המתחם מול ציבור בעלי אתרי האינטרנט מתבצע ע"י רשמי משנה, שהוסמכו ע"י איגוד האינטרנט ופועלים בפיקוחו.

איגוד האינטרנט הישראלי מנהל את מרשם שמות המתחם משחר כניסתו של האינטרנט לשימוש מסחרי בתחילת שנות ה-90. עד שנת 2007 הוא שימש גם כרשם הבלעדי, ואז החל בהסמכה של גופים נוספים שישמשו כרשמי משנה. עד היום הוסמכו על ידי האיגוד תשעה רשמים אשר פעלו במקביל לאיגוד. המדיניות החדשה הופכת את האיגוד לגורם המתמקד בניהול ופיקוח בלבד – ובכך למעשה עושה התאמה נוספת של המודל בארץ, לזה המתקיים במרשמים רבים בעולם – בהם מופעלים מרשמי הסיומות המדינתיים (ccTLD), ע"י גופים ניטרלים, ללא מטרות רווח, דוגמת האיגוד, ומאפשר למשתמש הקצה שרות ותמחור תחרותי.

מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, עו"ד יורם הכהן:  "מטרת צעד זה להמשיך ולמקד את פעילות איגוד האינטרנט הישראלי כגוף המגזר השלישי המרכזי בישראל בסוגיות של אינטרנט וחיים דיגיטליים. בהקשר של מערך רישום שמות המתחם אנחנו נתמקד בפיקוח על אופן הפעולה של הרשמים, הן בהיבטים של השירות ללקוח הסופי והן ברמת אבטחת המידע המתחייבת מפעילות זו. אני מקווה כי יציאת האיגוד מפעילותו כרשם תתמרץ את רשמי המשנה להציע מארג עשיר של שירותים הקשורים לניהול הדומיניים. האיגוד שומר לעצמו את האפשרות לחזור לפעול כרשם, אם יסתבר כי זה יידרש בשל כשלים שיווצרו בשוק".