חזרה לעמוד הקודם

בפעם הראשונה: טכנולוגיית Deepfake לעזרת המשטרה

טכנולוגיית ה-Deepfake היא טכנולוגיה מבוססת בינה-מלאכותית המאפשרת לשנות או לעבד תוכן של תמונות או סרטונים. ניתן לייצר באמצעות טכנולוגייה זו שינויים כמו זיוף קול, תמונות מזוייפות וסרטוני וידאו מזוייפים, המתעדים כביכול פעילות של אדם מבצע פעולות שלא התקיימו במציאות.

לרוב כאשר אנו שומעים על טכנולוגיית Deepfake היא קשורה בשימוש שנעשה בה לרעה. עם זאת, משטרת הולנד הוכיחה שניתן לנצל את הטכנולוגיה גם למטרות חיוביות, ושחררה במאי 2022 סרטון Deepfake של קורבן רצח על מנת לנסות להעלות קצי חוט חדשים בחקירה אודות המקרה.
מדובר בניסיון ראשון מסוגו בעולם לשימוש בטכנולוגיית Deepfake לטובת חקירה משטרתית!

בשנת 2003 נרצח Sedar Soares, ילד בן 13, בעת ששיחק בחוץ עם חבריו. משטרת הולנד משערת כי הוא נפגע מקרי של עסקת הונאה (rip-deal) שהסתבכה בקרבת מקום. בסרטון נראה Soares חולף על פני בני משפחה, חברים ומכרים, ומבקש מהצופים להתקשר למשטרה אם הם יודעים דבר מה נוסף על האירוע.

המשטרה קיוותה למצוא בעזרת הסרטון עדים שהיו חלק מעסקת ההונאה בעת האירוע, או עדים שיודעים מידע נוסף על ההתרחשויות הקשורות בעסקה לפני ואחרי האירוע, בתקווה לאתר את הרוצח. לאחר פרסום הסרטון המשטרה קיבלה מספר טיפים חדשים מאנשים שונים באשר למקרה, אך עוד לא ברור אם יסייעו להתקדמות בתיק.

לפרסום אודות המקרה באתר משטרת הולנד (בהולנדית)

לכתבה בנושא באתר 'הגרדיאן'