החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

כנס webna – ועידת האינטרנט והדיגיטל הראשונה מסוגה בחברה הערבית

כנס webna – ועידת האינטרנט והדיגיטל הראשונה מסוגה בחברה הערבית ביוזמת איגוד האינטרנט הישראלי ופורום המומחים לקידום אינטרנט ודיגיטל בחברה הערבית.

חשיפת מחקר חדש בנושא חסמים ושימושים ברשת ואלימות ברשתות החברתיות בחברה הערבית בישראל

כנס ראשון מסוגו על השימוש באינטרנט ורשתות חברתיות בחברה הערבית יתקיים ב-10.6.24 במרכז אלח'וארזמי באום אל-פחם ביוזמת איגוד האינטרנט הישראלי, עם שורה של הרצאות ופאנלים על מאפיינים, חסמים ומוגנות בשימוש באינטרנט בחברה הערבית. במסגרת הכנס יוצגו ממצאי מחקר חדש ומקיף של איגוד האינטרנט הישראלי על תשתיות ודפוסי שימוש באינטרנט בחברה הערבית בישראל ויתקיימו דיונים ופאנלים בהשתתפות מומחים, חוקרים ובעלי תפקידים מובילים בסוגיות שונות של תשתיות רשת, שירותים דיגיטליים ממשלתיים וחיוניים בחברה הערבית, מוגנות ברשת, חופש ביטוי במרחב הדיגיטלי, בינה מלאכותית ויצירת תוכן בחברה הערבית. 

לפי המחקר החדש של איגוד האינטרנט הישראלי, 80% ממשתמשי הרשת בחברה הערבית מעידים כי תקשורת וגלישה ברשתות חברתיות הם השימוש העיקרי שלהם ברשת. במצבי חירום כמו מלחמה או משבר, אנו נוטים להגדיל את זמן השימוש במסכים וברשתות החברתיות המוצפות בתכנים בעייתיים חלקם שגויים ומטעים, חלקם מציגים תוכן גרפי קשה, חלקם חושפים תמונות ומידע שעלולים לפגוע ברגשות או בפרטיותם של א/נשים, וחלקם מהווים איומי ומתקפות סייבר שחשוב לזהות ולעצור בזמן. התופעות הללו לא פוסחות על אף אחד מאיתנו, ולעתים אפילו בולטות יותר בקרב ילדים ואזרחים ותיקים – גם בחברה הערבית – במיוחד על רקע תופעות כמו פשיעה, עבריינות והטרדות או צנזורה פוליטית. הסקר בחן גם את השימושים העיקריים של המשיבים ברשת ואת האפליקציות והכלים הדיגיטליים המרכזיים שבהם עושים שימוש. הממצאים מראים כי האפליקציה הנפוצה ביותר בקרב המשיבים היא אפליקציית המסרים המיידיים וואטסאפ, בה משתמשים 93% מהמשיבים, יוטיוב 78% פייסבוק 69% אינסטגרם 64% וטיקטוק 63%. 

 במסגרת פעילותו לקידום אינטרנט בטוח ונגיש, איגוד האינטרנט הישראלי שם דגש מיוחד על החברה הערבית ובעיקר על צמצום פערים וקידום אוריינות דיגיטלית ומוגנות ברשת. פעילות הדגל של האיגוד בתחום זה היא הקמת פורום המומחים לקידום האינטרנט והדיגיטל בחברה הערבית. הפורום מורכב ממומחים ומומחיות בתחום האינטרנט והתקשורת בחברה הערבית, כגון חוקרים ואנשי אקדמיה בתחום פערים דיגיטליים, אנשי מקצוע מארגוני חברה אזרחית, אנשי מקצוע ברשויות מקומיות, אנשי שיווק ודיגיטל שעוסקים בפיתוח שירותים דיגיטליים והסברה מותאמת לחברה הערבית ופעילים חברתיים מתוך החברה הערבית. 

הכנס הוא יוזמה של איגוד האינטרנט הישראלי ופורום המומחים לקידום האינטרנט והדיגיטל בחברה הערבית והינו הזדמנות חשובה לכל הגורמים העוסקים בפיתוח והגנה על מרחב הרשת בחברה הערבית בישראל להכיר את המאפיינים של המרחב הדיגיטלי בחברה הערבית, לשתף בידע, ניסיון והמלצות ולקדם יחד את הנושא החשוב.

דימא אסעד ניקולא רכזת תחום צמצום פערים דיגיטליים באיגוד האינטרנט הישראלי: "ממצאי המחקר בנושא שימושים ומוגנות ברשת בחברה הערבית, מדגישים את הפערים הדיגיטליים בין החברה הערבית לבין שאר האוכלוסייה בישראל, החל מהחיבור לרשת ואופן השימוש באינטרנט כולל ניצול ההזדמנויות ויתרונות שהרשת מציעה. נתונים אלו מעידים על הצורך ליצור מרחב של דיון וחשיבה במטרה לקדם את הידע וההבנה ביחס לאתגרים וההזדמנויות בתחום, וזו אחת ממטרות הכנס"