החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

פייסבוק ישראל חויבה לספק פרטים של מחזיקי חשבון המעורב בפרסום תוכן עוולתי

ביום 13.02.2023, קיבל בית המשפט המחוזי בתל-אביב את בקשתו של עו"ד לירום סנדה וחייב בצו את פייסבוק ישראל למסור פרטים מזהים של מפעיל דף פייסבוק אשר משנת 2017 מפרסם תצלומים וסרטונים שלטענת סנדה מהווים פגיעה בפרטיו ובשמו הטוב. 

ת"א 54560-07-22 להב טוכמן ואח' נ' פייסבוק ישראל בע"מ

רקע עובדתי

ביום 26.02.2022 הגיש עו"ד לירום סנדה תביעה כנגד חברת מטא, חברת האם של פייסבוק, וביקש שבית המשפט יחייב אותה למסור את הפרטים המזהים של בעלי קבוצת הפייסבוק "נפגעי לירום סנדה", שלטענתו הפיץ נגדו תוכן מזיק, פגע בשמו הטוב ובפרטיותו, והסית נגדו ונגד עובדי משרדו. ביום 25.12.2022 ניתנה החלטה לפיה על חברת מטא לשלוח הודעת דוא"ל לכתובת הידועה לה שמשויכת לחשבון, בה תודיע לבעלים של החשבון על הגשת התביעה והאפשרות להתנגד לה בתוך 30 יום. לאחר שמטא דיווחה שלא הובעה התנגדות, ביום 13.02.2023 בית המשפט המחוזי חייב בצו את מטא למסור את פרטי בעלי הקבוצה.

על מנת להגיש תביעה כנגד אדם, יש לצרף לתביעה את פרטיו המזהים – שם מלא, תעודת זהות וכתובת. מאחר ובעלי דפים בפייסבוק הם אנונימיים ופרטיהם אינם חשופים אלא לפייסבוק עצמה, אדם שמבקש לתבוע צריך קודם לדרוש מהחברה את פרטי הנתבע הפוטנציאלי. לכן פתח עו"ד לירום סנדה בהליך כנגד מטא, בדרישה שתעביר לו את הפרטים שבידיה. 

לפי מטא, הפרטים שבידיה וניתנים לחשיפה הם כתובת URL מקוצרת של החשבון; יום סגירת החשבון, ככל שקיים; שם וכתובת אימייל/כתובת אימייל ו/או מספר/י טלפון של החשבון נכון ליום ההפקה; תאריך, שעה, וכתובת IP במועד הרישום; וכן תאריך, שעה, וכתובת IP של כניסות ויציאות אחרונות. בית המשפט חייב אותה לחשוף את כלל הפרטים הללו. פרטים אלה לא מספיקים לכאורה להגשת תביעה, מכיוון שהם לא כוללים את תעודת הזהות של בעלי החשבון, את שמם או כתובתם. יידרש בירור נוסף מצד התובע על מנת להשיג את הפרטים המלאים. 

החלטה זו מאמצת את המתווה שנקבע בתביעה זהה כמעט לחלוטין, שגם היא הוגשה ע"י עו"ד לירום סנדה בשנת 2021. התביעה הוגשה ב-17.02.2021 וניתנה בה החלטה ביום 21.07.2021, לפיה על פייסבוק לשלוח הודעת דוא"ל לכתובת הידועה לה בה תודיע על דבר הגשת התביעה והאפשרות להתנגד למסירת הפרטים עד 12.09.2021 (שלושה שבועות). לאחר שפייסבוק הודיעה שלא קיבלה תגובה מצד בעלי החשבון, יצא צו המחייב אותה למסור את המידע ביום 14.09.2021.