החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

העדפות אמריקאים בצריכת חדשות: רשתות חברתיות או כלי תקשורת מסורתיים?

בפברואר 2024 פרסם מכון מחקר PEW סקר אודות העדפותיהם של אמריקאים באופן צריכת החדשות שלהם. הסקר נערך בשנת 2023, ולפיו, מחצית מהמבוגרים בארה"ב מדווחים שהם מקבלים חדשות ברשתות החברתיות לפחות מדי פעם. סקירה זו מציגה את עיקרי ממצאי הסקר (ראו קישור לסקר המלא בסוף העמוד).

סקירה כללית

אלו שמקבלים חדשות ברשתות החברתיות מציינים מגוון דברים שהם אוהבים בכך, כולל נוחות, מהירות והאלמנט של אינטראקציה חברתית. אולם, צרכני חדשות מסוימים ברשתות החברתיות גם מביעים חששות לגבי אי דיוקים, איכות נמוכה והטיה פוליטית של החדשות בהן. שיעור האנשים המציינים שאי דיוק הוא ההיבט שהם לא אוהבים ביותר גדל מ-31% ל-40% בחמש השנים האחרונות.

ממצאים אלה מגיעים מסקר רחב יותר של המרכז על הרגלי החדשות של מבוגרים בארה"ב.

מה מושך את האמריקאים בקבלת חדשות ברשתות החברתיות?

העדפותיהם של אמריקאים בנוגע לצריכת חדשות ברשתות חברתיות נותרו יציבות מאז 2018. הנוחות נשארת הסיבה המובילה לכך שאנשים מעדיפים לצרוך חדשות ברשתות חברתיות. 20% מצרכני החדשות ברשתות החברתיות מציינים את הזמינות הגבוהה כסיבה להעדפתם, תוך שהם מציינים כי "זה תמיד בהישג יד", "זה קל להשגה" ו-"זה זמין 24/7".

עבור 9% נוספים, המהירות היא הגורם המרכזי. הם מעדיפים את העדכניות של חדשות ברשתות החברתיות ומכנים אותן "קצרות, ישרות לעניין" ו-"מתעדכנות במהירות וקלות למעקב".

אחוזים קטנים יותר מוצאים יתרון באינטראקציה עם אחרים, בעדכניות החדשות, בתוכן או בפורמט שלהן, ובמגוון המקורות והסיפורים.

במקביל, 7% מהאמריקאים הצורכים חדשות ברשתות החברתיות מציינים שאין להם שום חוויה חיובית מכך. בנוסף, 32% נוספים לא סיפקו תגובה.

A bar chart showing that social media news consumers like the convenience and speed of getting news there most.

 

מה לא מושך את האמריקאים בקבלות חדשות ברשתות החברתיות?

צרכני חדשות רבים ברשתות החברתיות רואים גם חסרונות בקבלת חדשות בדרך זו. ארבעה מתוך עשרה אמריקאים שמקבלים חדשות מרשתות חברתיות אומרים שחוסר דיוק הוא הדבר שהם לא אוהבים בו ביותר – עלייה של 9 אחוזים מאז 2018. קטגוריה זו של תגובות כוללת חששות לגבי עובדות לא מאומתות, מידע מוטעה, “fake news” ומקורות לא אמינים.

חלק קטן בהרבה מצרכני חדשות ברשתות החברתיות (8%) אומרים שהם לא אוהבים את האיכות הנמוכה של החדשות שם, כאשר חלקם נותנים דוגמאות כמו קליקבייט או חוסר בכיסוי מעמיק. אחרים אומרים שהחדשות ברשתות החברתיות מוטות מדי או פוליטיות מדי (6%) או שהם לא אוהבים את הדרך שאנשים מתנהגים שם (5%).

1%

 נוסף מצרכני החדשות ברשתות החברתיות מציינים שחשש מצנזורה הוא החיסרון העיקרי עבורם. קטגוריה זו כללה תגובות כמו "יותר מדי צנזורה מצד האתרים" ו"זה מפריע לי מאוד שמסירים חלק מהדעות שלי". אין הבדלים משמעותיים בין תומכי המפלגה הדמוקרטית לתומכי המפלגה הרפובליקנית, בכל הנוגע לחשש מצנזורה של חדשות ברשתות החברתיות. למעשה, אין הבדלים פוליטיים באף אחת מקטגוריות התלונות הללו.

רק 4% מהמשיבים אומרים שהם לא מוצאים שום דבר רע בלצרוך חדשות ברשתות החברתיות. 31% נוספים לא ענו על השאלה.

A dot plot showing the increased share of Americans who get news from social media say inaccuracy is what they dislike most.

פוסטים ברשתות חברתיות לעומת ערוצי חדשות: מה אמריקאים מעדיפים עבור סוגים מסוימים של מידע?

החששות מפני חסרונות בקבלת חדשות ברשתות החברתיות עשויים להסביר מדוע אמריקאים רבים מעדיפים לפנות ישירות לספקי חדשות. בסקר נפרד של המרכז, נשאלו מבוגרים בארה"ב שאומרים שהם מקבלים חדשות ברשתות החברתיות לפחות מדי פעם, האם הם מעדיפים לקרוא פוסטים ברשתות החברתיות או ללכת ישירות לספקי חדשות עבור חמישה סוגים שונים של מידע. סוגי מידע אלה כוללים את העובדות הבסיסיות אודות נושא או אירוע, כמו גם מידע עמוק ודעות עליו.

A bar chart showing that Americans prefer news outlets to social media for several types of news information.

אמריקאים מעדיפים לקבל ארבעה מתוך חמישה סוגי מידע מכלי תקשורת מסורתיים (כמו עיתונים או אתרי חדשות) לעומת רשתות חברתיות. עם זאת, חלק ניכר מהם מציינים שהם מרוצים לקבל כל סוג מידע גם מכלי תקשורת וגם מרשתות חברתיות.

לדוגמה:

  • מידע מעמיק: 45% מהנשאלים מעדיפים כלי תקשורת מסורתיים לקבלת מידע מעמיק על נושא או אירוע, בעוד שרק 11% מעדיפים פוסטים ברשתות חברתיות. 34% נוספים מציינים שהם מעריכים את שני המקורות באופן שווה, ו-8% לא מעדיפים אף אחד מהם.

במקרים דומים נוספים, אמריקאים הצורכים חדשות ברשתות נוטים להעדיף כלי תקשורת מסורתיים על פני רשתות חברתיות בכל הנוגע ל:

  • עובדות בסיסיות על נושא או אירוע (39% לעומת 14%)
  • מידע עדכני בזמן אמת (34% לעומת 21%)
  • מידע על ההשפעה של נושא או אירוע על חייהם (31% לעומת 15%)

בכל אחד מהמקרים הללו, כ-40% מהנשאלים או יותר מציינים שהם מרוצים לקבל מידע גם מרשתות חברתיות וגם מכלי תקשורת. לעומת זאת, בכל הנוגע לדעות על נושא מסוים, אמריקאים מפצלים פחות או יותר באופן שווה בין כלי תקשורת מסורתיים לרשתות חברתיות (22% לכל מקור).

מחקר קודם של המרכז הראה שאמריקאים צעירים נוטים יותר מבוגרים להעדיף קבלת חדשות מרשתות חברתיות. דפוס זה ניכר גם בממצאי הסקר הנוכחי. צעירים מתחת לגיל 30 מביעים העדפה ברורה לשימוש ברשתות חברתיות על פני כלי תקשורת מסורתיים כדי לקבל דעות על נושא מסוים (36% לעומת 13%) ומידע עדכני בזמן אמת (35% לעומת 21%). אמריקאים בני 65 ומעלה מעדיפים באופן ניכר כלי תקשורת מסורתיים על פני רשתות חברתיות עבור כל סוג מידע שנשאלנו עליו.

 

קישורים לנתונים ופרסומים נוספים: