חזרה לעמוד הקודם

אנטישמיות במדיה החברתית (2016)

מחקר שהופק ע”י חברת Vigo עבור ה-World Jewish Congress אמד את היקף ומאפייני השיח האנטישמי הנכתב בכל יום ברשתות החברתיות על פי מדדים של סוגי הפוסטים, מידת החומרה, מאפייני הכתיבה והכותבים עצמם, פלטפורמות מובילות ועוד. המחקר הופק בישראל בסיוע נתונים של שותפויות בינלאומיות. כל הזכויות שמורות לחברת Vigo Social Intelligence וניתנים לשימוש בלתי מוגבל עבור הקונגרס היהודי העולמי.

ההגדרות על פיהן נוטרו התגובות האנטישמיות בדו"ח נוסחו על ה-IHRA, הברית הבין-לאומית לזכר השואה. בדו"ח נכללו: ביטויי שנאה כנגד יהודים, קריאות לפגיעה ביהודים, דה-הומניזציה ליהודים, הכחשת שואה, שימוש בסמלים המזוהים עם האנטישמיות (שלא לצורך תיעוד או היסטוריה).

במחקר נוטרו 382,000 פוסטים שנכתבו במהלך 2016 והוגדרו כאנטישמיים, ועדיין לא נמחקו מהרשתות החברתיות. המחקר סקר פוסטים ביותר מ-100 פלטפורמות כשהבולטות שבהן הן 4 הרשתות החברתיות הגדולות: טוויטר, פייסבוק, אינסטגרם ויו-טיוב המהוות מעל 80% מהשיח), בעשרות מדינות ושפות. בנוסף נערך ניתוח איכותני על סמך 7,640 פוסטים (2% מהשיח).

מתוך הממצאים:

  • על פי המחקר בכל יום מתפרסמים 1,000 פוסטים אנטישמיים בכלל הרשתות החברתיות, 40 פוסטים בשעה, פוסט כל דקה וחצי. מרבית הפוסטים האנטישמיים זוכים להתייחסות נמוכה ולוויראליות נמוכה ברשת.
  • 41% משיח האנטישמיות שנוטר ברשת כולל ביטויי שנאה כנגד יהודים. הגולשים משתמשים בעשרות קללות וביטויי גנאי בהתייחסות ליהודים, 40% מהשיח כולל שימוש בסמלים אנטישמיים ביניהם בולט במיוחד צלב הקרס, קריאות אהדה להיטלר והמם “Gas The Jews”.
  • 8% מהשיח כולל קריאות לפגיעה ביהודים. מדובר ב-31 אלף פוסטים בשנת 2016, 80 פוסטים ביום, פוסט כל 20 דקות שכולל קריאה לביצוע פעולה אקטיבית כנגד יהודים.
  • 63% מהשיח כנגד היהודים מתנהל בטוויטר. זו הפלטפורמה המובילה בפער ניכר בכל סוגי האנטישמיות ובעיקר בביטויי השנאה, בקריאות לפגיעה ביהודים ובשימוש בסמלי השואה. אמנם רק 6% מהשיח נרשם באינסטגרם, אבל היות וזו פלטפורמה צומחת הפונה ונקראת ללא פילטרים על ידי צעירים ובני נוער משמעות ההיקף מסוכנת.
  • המדינה המובילה בהיקף האנטישמיות בפער ניכר היא ארצות הברית (68% מהשיח האנטישמי). השיח קשור מאוד לבחירות לנשיאות שהתקיימו השנה במדינה: ב-25% מהפוסטים נמצא קשר לנשיא הנבחר טראמפ. מרבית הפוסטים בשיח זה כללו ביטויי אנטישמיות כנגד מספר קבוצות אוכלוסייה (יהודים, שחורים, גאים וכיו”ב) ולא רק נגד היהודים. מדינות מובילות נוספות הן גרמניה (14%, בעיקר בשימוש בסמלי שואה), בריטניה (4%), קנדה (2%) וצרפת (1.5%).
  • בשנת 2016 נרשמו 3.3 מיליון פוסטים הכוללים שנאה נגד ישראל, ישראלים, או הכיבוש. שיח זה נכתב בעיקר בתגובה לאירועים אקטואליים ופוליטיים ואינו מתפלג באופן שווה על פני הזמן. גולשים רבים המקללים את ישראל על בסיס פעולותיה נוטים להתייחס גם לישראלים כעם ששולט בכל ומסוכן לעמים האחרים.

*תאריך פרסום הנתונים אינו ידוע.

קישורים לנתונים ופרסומים נוספים: