חזרה לעמוד הקודם

סקר דעת קהל בנושא תקשורת דיגיטלית 2016

סקר דעת קהל שנערך לקראת כנס DIGIT השנתי שיתקיים בבית ספר סמי עופר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה קובע, כי הפלטפורמה הדיגיטלית שומרת על מעמדה כספק התוכן המועדף על צרכני האקטואליה בישראל לצורך התעדכנות באירועי חדשות. עם זאת הטלוויזיה עדיין משמשת הרבה מהנחקרים להתעדכנות בחדשות ונתפסת בעיניהם כרצינית ומקצועית יותר.

הסקר מבדיל בין התשובות של כלל המדגם ומנהיגי הדעה שנדגמו בתוכו. כמו כן הסקר גם מבדיל בין צעירים (15-35) למבוגרים (36 ומעלה) ובין גברים לנשים. כמו כן ניתן למצוא בדוח השוואה לדוחות משנים קודמות (2012-2015).

הסקר נערך בשיטה של סקר משולב: אינטרנטי, וטלפוני, באמצעות ראיון מובנה במהלך חודש מרץ 2016, בקרב מדגם הסתברותי-אקראי של 503 משיבים, המייצג את האוכלוסייה הבוגרת בישראל (גילאי 16 ויותר). טעות הדגימה ביחס לחלק מהאומדנים היא 4.5%.

מתוך הממצאים:

  • הממצאים מעידים כי הישראלים מתעדכנים בחדשות במהלך היום בעיקר באינטרנט, גם בקרב האוכלוסיה (26%) וגם בקרב מנהיגי הדעה (27%).
  • הסקר מצביע על ירידה של 3% מהסקר שנערך ב- 2015, בהתעדכנות של כלל המדגם בחדשות דרך הודעות פוש בנייד. לעומת זאת חלה עלייה של 3% מהסקר של השנה שעברה, במספר הנחקרים שמעידים כי הם מתעדכנים בחדשות במהלך היום בטלוויזיה.
  • על השאלה איזה עיתונאי נחשב בעיניך כעיתונאי רציני ומקצועי יותר, ענו 34% מהנחקרים כי עיתונאי שעובד במהדורות חדשות בטלוויזיה נחשב בעיניהם למקצועי והרציני ביותר. 42% טענו כי כל העיתונאים בכל אמצעי התקשורת נחשבים בעיניהם לרציניים ומקצועיים באותה המידה. 6% חושבים שהעיתונאים שעובדים בעיתון הם הרציניים והמקצועיים ביותר, ו- 4% טענו כי אלו העיתונאים שעובדים עבור אתרי חדשות באינטרנט, שנחשבים בעיניהם לרציניים והמקצועיים ביותר. 5% ענו כי אף אחד מהעיתונאים לא מספיק רציני ומקצועי.
  • עוד נמצא בסקר כי צעירים (16-25) צורכים יותר חדשות דרך רשתות חברתיות מאשר מבוגרים (26 ומעלה). 19% מהצעירים צורכים חדשות מרשתות חברתיות לעומת 12% בקרב המבוגרים. גם אתרי האינטרנט הם מקור לצריכת חדשות בקרב הצעירים יותר מאשר בקרב במבוגרים (32% לעומת 29%).

קישורים לנתונים ופרסומים נוספים: