החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

החל מ-2020: איגוד האינטרנט הישראלי יאפשר רישום שמות מתחם של אתרי אינטרנט בישראל לחמש שנים

שינוי הכללים יחסוך את הצורך בחידוש של שם המתחם פעם בשנה או שנתיים, ויקטין את הסיכון של איבוד שם המתחם בשל אי חידושו

 איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר) משנה את כללי רישום שמות המתחם לאתרי ושירותי אינטרנט בישראל. החל מ-1 בינואר 2020 יתאפשר רישום וחידוש שמות מתחם ישראליים לתקופה של עד חמש שנים – במקום עד שנתיים כפי שנהוג כיום. שינוי הכללים נועד להיטיב עם ציבור מחזיקי שמות המתחם במרחב הישראלי (.IL) ויצמצם את החשש מאיבוד הזכות לשימוש בשם המתחם כתוצאה מאי-חידושו.

שם מתחם, או בשמו המוכר דומיין (Domain Name), הוא הכתובת הטקסטואלית של אתרי ושירותי אינטרנט אותם מקליד המשתמש בדפדפן (לדוגמה, האתר isoc.org.il או שירות הדואר האלקטרוני gmail.com). שם המתחם הוא הבסיס לזהות הדיגיטלית של ארגון או שרות ולכן בדרך כלל מכיל טקסט המייצג את שם החברה או המותג. לשמות המתחם יש סיומת המסייעת לקבוע את סוג האתר שהכתובת מובילה אליו  והמדינה אליה הוא משויך. איגוד האינטרנט הישראלי אחראי על הקצאת שמות המתחם תחת הסיומת המדינתית של ישראל – IL. (הכוללת את co.il, org.il, gov.il. וכדומה).

במרשם שמות המתחם הישראלי, המנוהל על ידי איגוד האינטרנט הישראלי, רשומים נכון להיום קרוב ל-250 אלף שמות מתחם בסיומת הישראלית IL. כמו במדינות רבות בעולם, המרשם מנוהל ע"י גוף טכנולוגי של החברה האזרחית שהוא ארגון ללא מטרות רווח. מודל פעולה זה מאפשר שוויון מלא בין המבקשים לרשום שם מתחם, וזמינות לרישום שמות המתחם ללא שיקולים מסחריים או אחרים. בישראל, האיגוד מנהל מערך של רשמים שהוסמכו לבצע בפועל את רישום שמות המתחם.

היתרון המובהק של האפשרות לרישום שם מתחם לפרק זמן ארוך הוא בצמצום האפשרות של איבוד הזכות לשימוש בשם המתחם במקרה והבעלים שוכח לחדשו. כך יכולים גם בעלי שמות המתחם להבטיח ששם המתחם יישאר שלהם, יפנה לתוכן שהם הציבו ברשת ויצבור "מוניטין אינטרנטי", ועשוי לשפר את דירוג האתר או השירות שלהם בתוצאות החיפוש בגוגל. כמו כן, הרישום לפרק זמן ארוך יחסוך מהמשתמשים את הצורך לחדשו פעם בשנה או שנתיים כנהוג כיום.

"השינוי בכללי הרישום נעשה לאור פניות שקיבלנו מציבור מחזיקי שמות המתחם הוותיקים, אשר מבינים את הערך האסטרטגי של שם המתחם שלהם במרחב IL לנוכחות האינטרנטית של פעילותם. יש לזכור כי בתום חמש השנים, או כל תקופה אחרת שהוגדרה, יש להמשיך ולחדש את תוקף שם המתחם כדי להחזיק בו", אומרת אורטל מאלדונדו, מנהלת מרשם שמות המתחם באיגוד האינטרנט הישראלי. "חשוב לשמור על עדכון מתמיד של פרטי מחזיק שם המתחם במרשם לאורך כל תקופת הרישום, כדי לקבל את התזכורת לחידוש במועדה".