החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

דוגמאות ל-DEEPFAKE במלחמת רוסיה-אוקראינה

בעקבות המלחמה המתרחשת כעת בין רוסיה לאוקראינה, תועדו מקרים שונים בהם שני הצדדים עושים שימוש בטכנולוגיית DEEPFAKE כחלק ממלחמת תודעה. סרטוני וידאו ותמונות הכוללים מידע כוזב אודות התרחשויות במלחמה מופצים באמצעות רשתות חברתיות מערביות, דוגמת פייסבוק, YOUTUBE וטוויטר, וברשתות חברתיות שנועדו לציבור דובר הרוסית.

הסרטון המדובר ביותר הוא סרטון DEEPFAKE של נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי. בסרטון נראה זלנסקי כאשר הוא קורא לחיילים האוקראינים להיכנע, כביכול…

זלנסקי פרסם בעמוד הטוויטר שלו סרטון תגובה המכחיש כי נשא את הנאום.


דוגמה נוספת לסרטון DEEPFAKE, הפעם של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.
בסרטון נשמע פוטין מדבר על הסכם שלום בין רוסיה לאוקראינה, שיקום אזורי מלחמה הרוסים ואף חזרה של האי קרים להיות רפובליקה עצמאית בתוך אוקראינה!

במציאות, נראה כי מדובר בקובץ אודיו מזויף, ושימוש בטכנולוגיית DEEPFAKE על מנת לשנות את תנועות הפה של פוטין בסרטון. המניפולציה נעשתה על סרטון בו הכיר הנשיא הרוסי בעצמאות של שני מחוזות במזרח אוקראינה.


סרטון DEEPFAKE נוסף שהופץ, הפעם משטח הלחימה עצמו, הוא סרטון של מכונית שרופה על גבול רוסיה-אוקראינה. בתקשורת הרוסית הואשמו האשים חבלנים אוקראינים בהריגת שלושה אזרחים במתקפה מאולתרת על המכונית. צלם וידאו שהגיע למקום צילם תמונות ברזולוציה גבוהה של מה שנראה כשרידים אנושיים שרופים בתוך הרכב ופרסם אותם באינטרנט.

במבט מקרוב על תמונות השרידים השרופים, נמצא כי בתמונת הגולגולת שפורסמה ישנו סימן של פצע יציאה שנגרם מיריה. בנוסף, נראה כי הגולגולות נחתכה בצורה אופיינית לחתך שנעשה בנתיחה לאחר המוות. כלומר, האדם שבתמונה לא נהרג על ידי מטען חבלה. ככל הנראה הגופה שייכת לאדם שמת זמן מה לפני שצולמו התמונות, והיא הונחה ברכב (שלאחר מכן הוצת). למאמר המלא אודות המקרה, לחצו כאן.


כלים שפותחו לזיהוי מידע אמין במלחמת רוסיה-אוקראינה:

האתר Russian-Ukraine Monitor מציג על מפה עדכונים ממקורות שונים על תזוזת כוחות רוסים ואוקראינים, וכן על נפגעים, אבידות ועוד. אם ישנם סרטון או תמונה שנראים חשודים, ניתן להיעזר באתר על מנת לראות אילו כוחות שהו באתר התרחשות הסרטון בזמן שצולם, או למצוא מקורות נוספים המדווחים על אותה התרחשות.
עם זאת, שימו לב שהאתר לא נועד על מנת להפריך חומרי DEEPFAKE וחלק מהמקורות המדווחים שמרוכזים בו לא אמינים.


כיצד נזהה DEEPFAKE? למידע נוסף לחצו כאן.