החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

ענישה פלילית של פרסומי הסתה ברשתות החברתיות על רקע מתקפת ה-7 באוקטובר: סקירה מתעדכנת

הרשתות החברתיות מהוות כלי להפצת תכנים מסיתים, אשר השפעתם עלולה לזלוג מעבר למרחב הדיגיטלי, ולהוביל לביצוע פשעים במרחב הפיזי. בשל כך, חוק המאבק בטרור, אשר אוסר על הסתה וגילוי הזדהות עם ארגון טרור, חל גם על המרחב הדיגיטלי, ומאפשר להטיל קנסות ועונשי מאסר על מפרסמי תכנים כאלה ברשת. על רקע מתקפת הטרור ב-7 באוקטובר ומלחמת "חרבות ברזל", בתי המשפט ביקשו להחמיר עם נאשמים בעבירות אלה, והטילו עליהם עונשי מאסר בפועל של מספר חודשים, גם כאשר היה מדובר על פרסומים חד-פעמיים או שיתופים.  

ת"פ 16356-11-23 מדינת ישראל נ' עטור (בית משפט השלום בחיפה, פברואר 2024)

תפ 16356-11-23 מדינת ישראל נ' עטור

בתאריך 18.10.2023 פרסם הנאשם בחשבון האינסטגרם הציבורי שבניהולו, אליו היו חשופים 717 עוקבים, "סטורי" שבו שיתף, שיבח ועודד את דבריו של דובר ארגון הטרור חמאס. על רקע פרסום זה, הנאשם הואשם בביצוע עבירות הסתה לטרור וגילוי הזדהות עם ארגון טרור (עבירות פליליות לפי חוק המאבק בטרור).

בבואו לגזור את דינו של הנאשם, בית המשפט אמר כי לעיתוי הפרסום משמעות גדולה, כאשר המצב הביטחוני במדינה, והמלחמה המתחוללת, מגבירים את השפעתו של הפרסום על מי שנחשף לו ומגבירים את הסיכון כי הדברים יפלו על אוזן קשבת ויביאו למעשי טרור נוספים. כמו כן, הפרסום היה פומבי כאשר לחשבון הנאשם מאות עוקבים, כלומר הפרסום הגיע לקהל רב ויכול היה להגיע לקהל רב עוד יותר. בהקשר זה, אנשים מבלים שעות רבות בעולם הווירטואלי ומושפעים מהתכנים העולים שם, על כן הקלות הבלתי נסבלת של היושבים מאחורי המקלדת לכתוב דברי הסתה ברשת חברתית, חייבת למצוא מענה בענישה מרתיעה ומשמעותית, אשר תעביר מסר גם לשם "ייראו ויראו" כי הסתה למעשי טרור ברשת תיענש באופן ממשי.

בקביעת גזר הדין, בית המשפט קבע כי יש לתת משקל משמעותי לעיתוי ביצוע העבירות, לאחר אירועי טבח 7.10.23 גם כאשר מדובר בפרסום בודד.

ביום 05.02.2024 בית המשפט גזר את דינו של הנאשם, ופסק כי ירצה 6 חודשי מאסר בפועל, 7 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים מיום שחרורו וקנס של 3,000 ש"ח. 

 

ת"פ 21127-11-23 מדינת ישראל נ' משאהרה (בית משפט השלום בירושלים, מרץ 2024) 

תפ 21127-11-23 מדינת ישראל נ' משאהרה

ביום 07.10.2023 הנאשם שיתף בחשבון האינסטגרם שבניהולו, שלו 1,228 עוקבים, "סטורי" שבו פיאר את מתקפת הטרור, כתב דברים מעודדים על גבי תמונות מחבלי חמאס וציטט פסוקים מהקוראן שמרמזים על עידוד למתקפה. ביום 15.10.2023 שיתף "סטורי" נוסף בסגנון דומה. 

פרסומיו של הנאשם מהווים הסתה ברורה, וקוראים לפעולה – הם כוללים גם תמונות וגם מלל המשבח את הנראה בהן, ויש בהם יותר מרמז המעודד ביצוע מעשים דומים. השימוש בתמונות נותן נופך אמיתי ומוחשי לדברי ההסתה. מעשים אלה חמורים ומהווים עבירה למרות שהנאשם לא יצר את התכנים בעצמו, אלא שיתף פרסומים שנחשף להם. עובדה זו משקפת את הקלות הרבה, לחיצת כפתור בלבד, שבה ניתן להפיץ פרסומי הסתה ולהרחיב את החשיפה אליהם.

בית המשפט ציין כי העבירות שביצע הנאשם הפכו לנפוצות מאוד, ופרסומים דוגמת זה שפרסם הנאשם הציפו את הרשתות החברתיות. גם אם כל פרסום כשלעצמו אין בו כדי להוביל אדם לבצע מעשה אלימות או טרור, הרי שלריבוי הפרסומים יש אפקט סינרגטי, המקים חשש כי דבר השבח לטרור יעברו מעולם השיח אל עולם המעשה. 

בית המשפט קבע כי יש לתת משקל לכך שמדובר בשני פרסומים, משני מועדים שונים, הסמוכים למועד הטבח, לתכניהם ולמידת הסיכון שיצרו. בהתאם לכך, על הנאשם נגזרו 9 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס בסך 2,000 ש"ח.