חזרה לעמוד הקודם

איסורים על הפעלת אפליקציית TikTok מטעם גופי ממשל ברחבי העולם (סקירה מתעדכנת)

ד"ר אסף וינר, עדו אילי ואסף ניאזוב (מחלקת רגולציה ומדיניות, איגוד האינטרנט הישראלי) | 01.05.2023

אפליקציית TikTok הפכה בשנים האחרונות לאחת האפליקציות בעלות השימוש הגבוה ביותר בעולם. ככל שהפופולריות של האפליקציה גדלה, כך גברו גם החששות ממנה עקב קשריה הפוטנציאלים לממשל הסיני. סקירה זו בוחנת אמצעים שנקטו מדינות שונות לצורך התמודדות עם הסכנות האפשריות שטמונות בשימוש באפליקציה. 

ארה"ב

ביום 14.12.2022, עבר בסנאט האמריקאי, חוק שידרוש את ההסרה של אפליקציית TikTok מכל מכשירי ממשלתי. החוק, אשר נקרא "No TikTok on Government Devices Act" צריך עוד לעבור את בית הנבחרים ואת הנשיא לפני שיהפוך לחוק רשמי. הצעת חוק זו מגיעה לאחר שמספר רב של מדינות בארה"ב העבירו כבר חקיקה דומה.

הצעת חוק זו דורשת שהאפליקציה של TikTok תוסר מכל טכנולוגיית המידע של סוכנויות פדרליות. באופן מדויק יותר, הצעת החוק מחייבת את משרד הניהול והתקציב של הממשל לפתח סטנדרטים והוראות עבור סוכנויות מבצעיות המחייבים הסרה של אפליקציית TikTok וכל יישום עתידי של חברת הפיתוח שלה מטכנולוגיית המידע של הסוכנות (למשל, מכשירים). עם זאת, הצעת החוק קובעת כי סטנדרטים אלו חייבים לכלול החרגה לפעילויות אכיפת חוק, אינטרסים של ביטחון לאומי וחוקרי ביטחון. חריגים אלו, יצטרכו לבצע ניהול סיכונים לשימוש באפליקציה.

תומכי הצעת החוק טוענים שחברת TikTok, אשר נשלטת בידי החברה הסינית ByteDance, מהווה סיכון ביטחוני. לדבריהם, קיים חשש שמידע של המשתמשים באפליקציה יגיע לממשל הסיני עקב יכולת ההשפעה שלו על חברת האם. הצעת החקיקה מגיעה לאחר שנים בהן חברת TikTok וממשלת ארה"ב ניהלו משא ומתן על עסקה שעשויה לאפשר לאפליקציה להמשיך לשרת משתמשים בארה"ב. לפי דיווחים, שיחות אלו, אשר נעשו בדלתיים סגורות בין TikTok לבין הוועדה להשקעות זרות, נתקלו בעיכובים רבים במשא ומתן.

בסקר שנערך בארה"ב בסוף מרץ 2023 על-ידי מרכז Pew, נמצא ש-50% מהאמריקאים תומכים בחסימה מוחלטת של טיקטוק, בעוד רק 22% מתנגדים ו-28% לא בטוחים. כמו כן, הסקר מצא קשר בין יחסם של הנסקרים לסין לבין תמיכתם בחסימה – 54% ממי שמחזיק דעה שלילית על סין תומך בחסימה, לעומת 27% מהנסקרים שהחזיקו דעה חיובית על סין. בנוסף, נמצא ש-58% מהנסקרים ציינו שאין להם כלל ביטחון בכך שחברות מדיה חברתית סיניות ישמרו על המידע שלהם.

בסקר נוסף שנערך ביולי 2023, נמצא ש-59% מהאמריקאים רואים ב-Tiktok איום על ביטחונה הלאומי של ארה"ב, כאשר רק 17% אמרו שהיא אינה מהווה איום, ו-23% לא בטוחים. בנתונים אלו נמצא שוני משמעותי בין עמדותיהם של תומכי המפלגה הרפובליקנית לבין עמדותיהם של תומכי המפלגה הדמוקרטית – כ-70% מהרפובליקנים רואים ב-Tiktok איום על הביטחון הלאומי של ארה"ב, בעוד רק 53% מהדמוקרטים מסכימים עם כך. בנוסף, מעל מהמחצית מהרפובליקנים רואים ב-Tiktok איום חמור על הביטחון הלאומי של ארה"ב, לעומת פחות מרבע מבין הדמוקרטים.

כמו כן, נמצא שהדעות משתנות בהתאם לגיל – ככל שעולים בגיל, כך עולה שיעור הנסקרים שרואים ב-Tiktok איום, כאשר רק 13% מהנסקרים בגילאי 18 עד 29 ראו ב-Tiktok איום, לעומת 46% בקרב בני 65 ומעלה. יתר על כן, הסקר מצא שכשני שלישים מהאמריקאים חוששים מהשימוש של Tiktok בנתונים של משתמשיה. גם בנתון זה – רפובליקנים חוששים יותר מדמוקרטים, ומבוגרים חוששים יותר מצעירים. 

מנגד, לדעת ה-EFF, הטלת הגבלות רק על Tiktok תגרום, מעבר לפגיעה רחבה בחופש הביטוי של הציבור ושל Tiktok עצמה, גם להרחבת כוחן של חברות הטכנולוגיה האחרות (בעיקר חברת מטא, שבבעלותה וואטסאפ, פייסבוק ואינסטגרם; ואלפאבית, שבבעלותה גוגל ויוטיוב), שממילא נהנות מכוח רב ומשליטה על השוק באופן מאוד ריכוזי. לכן, הארגון מציע להתמקד ברגולציה רחבה על איסוף המידע על-ידי כלל הפלטפורמות, שכן החשש לשימוש לרעה במידע אישי אינו ייחודי רק ל-Tiktok.

ברחבי ארה"ב נשמעים קולות שתומכים באיסור מוחלט על שימוש ב-Tiktok, כאשר מונטנה, מדינה שבבית המחוקקים שלה רוב למפלגה הרפובליקנית, צפויה להיות המדינה הראשונה שתחוקק איסור כזה, שעשוי להיכנס לתוקף החל מינואר 2024. על רקע זאת והצעות נוספות שהועלו בקונגרס האמריקאי לחסימתה של Tiktok בארה"ב, זומן מנכ"ל Tiktok להעיד בפני הקונגרס ביום 23.03.2023. עדותו לא הצליחה להרגיע חששות בארה"ב ביחס לפלטפורמה, וכאשר נשאל אם לסין יש גישה למידע של אמריקאים, ענה בהתחמקות ש"לאחר פרויקט טקסס, לא" – תשובה שמעידה על כך שיש לסין גישה למידע בהווה.

פרויקט טקסס: לאור הקריאות הרבות לאסור על פעילותה בארה"ב החלה חברת TikTok לפעול צורך הרגעת החששות של מתנגדיה. המהלך הראשי באפיק זה, הידוע בכינויו "פרויקט טקסס" טרם פורסם, אך מידע הנוגע אליו החל להיחשף. הפרויקט, שמטרתו הינה הפגת החששות מזליגת מידע לממשל הסיני יתמקד בחברת הבת החדשה של החברה : TikTok U.S. Data Security Inc. (USDS). החברה הקימה את USDS ביולי 2022 במטרה שזו תכיל את פונקציות העסקים שסביר להניח שיובילו לחששות של ביטחון לאומי, כגון גישה לנתונים של אזרחי ארה"ב והחלטות על ניהול תוכן. חברת הבת תנוהל על ידי דירקטוריון עצמאי, אשר ימונה על ידי חברת האם ויאושר על הרגולטור האמריקאי. TikTok מקווה שפרויקט זה יפיג את חשש הרגולטור האמריקאי ויסיר מעליה את ענן איסור השימוש. 

להשלמת התמונה, במהלך כהונתו של נשיא ארה"ב לשעבר דונאלד טראמפ, נשקלה חסימה של Tiktok בארה"ב, על רקע חששות של טראמפ מגישה של הממשל הסיני למידע של אמריקאים. החלטה זו נהפכה על-ידי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב-09.06.2021, והוחלפה בהנחייה לגופי הממשל האמריקאי לבחון את סוגיית אבטחת המידע באפליקציה ולגבש המלצות לפעולה בהמשך.  

האיחוד האירופי

ביום 23.02.2023, פרסם השירות הטכנולוגי של מנהלת האיחוד האירופי קריאה לכל עובדי הנציבות האירופית להסיר את אפליקציית TikTok ממכשירי הטלפון הנייד העסקיים שלהם. כחלק מההודעה לעובדים, נכתב כי לצורך ההגנה על המידע של הנציבות ובמטרה לחזק את אבטחת הסייבר שלה, על כל העובדים יהיה להסיר את האפליקציה גם ממכשירים ניידים פרטיים אשר מחוברים לרשת התקשורת של הנציבות. במידה ועובדים לא יסירו את היישום, תימנע גישתם לשירותי ה-Email וה-Skype העסקיים. 

בריטניה

ביום 16.03.2023, בריטניה החליטה גם היא לאמץ את איסור השימוש ב-Tiktok במכשירים ממשלתיים. החלטה זו הגיעה לאחר בחינה של הנושא על-ידי מומחים בריטיים לאבטחת מידע, שהראו שיש סיכון על רקע הקלות שבה האפליקציה תאפשר לגשת ולעשות שימוש במידע ממשלתי רגיש.

אוסטרליה וניו-זילנד

ב-17.03.2023, ניו-זילנד הטילה איסור מצומצם ושמרני על Tiktok, כאשר אסרה את השימוש באפליקציה בקרב מחוקקים ועובדים בבניין הפרלמנט בלבד, במהלך שישפיע על כמה מאות אנשים בלבד. אוסטרליה נקטה בצעד מרחיב יותר, וב-04.04.2023 אימצה את המדיניות של בריטניה, ארה"ב והאיחוד האירופי ואסרה על שימוש בטיקטוק במכשירים של עובדי ממשל.