החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

פניית איגוד האינטרנט לפייסבוק ישראל ו-Meta: כשלי אכיפה של כללי הקהילה ביחס לתוכן ומשתמשים בעברית

איגוד האינטרנט הישראלי פונה במכתב דחוף לבכירים בפייסבוק ישראל ובחברת מטא (מפעילת הרשתות החברתיות פייסבוק, אינסטגרם וווצאפ) באירופה ובארצות הברית כדי להתריע בפניהם על העדר היערכות מתאימה של הרשתות החברתיות הפופולריות לקראת הבחירות הארציות לכנסת שייערכו בישראל בעוד פחות מחודשיים.

פניית איגוד האינטרנט הישראלי לפייסבוק ישראל (12.9.2022)

Israel Internet Association Letter to Meta (12.9.2022)

במסגרת המכתב איגוד האינטרנט הישראלי מצביע על מספר כשלים ואיומים פוטנציאליים על טוהר הבחירות היכולים לנבוע מההכנה הלקויה של חברת מטא לבחירות בישראל ומזהירים מפני סכנה של פגיעה בטוהר הבחירות והאינטרס הציבורי של הבוחרים לאור הסיכון של הפצת מידע כוזב ומטעה על ידי גורמים אנונימיים בעלי אינטרס באמצעות הרשתות החברתיות של מטא.

בדיקה מיוחדת שנערכה על ידי ארגון FakeReporter בשיתוף איגוד האינטרנט הישראלי העלתה כי ברשת פייסבוק בישראל פועלים מספר רב של פרופילים מזויפים ואנונימיים בניגוד גמור לכללי הקהילה וכי חלקם גם נוקטים בפעילות עבריינית ללא הפרעה. רבים מהחשבונות הללו ניתנים לגילוי בקלות יחסית אך לא נעצרו. בנוסף, מוצגים מחקרים ודו"חות שחוקרים ומומחי רשת פרסמו לאחרונה בעולם נראה שמשתמשים בשפות לא-מערביות שפות שוליות יותר – כמו השפה העברית – מקבלים מענה לקוי על ידי מערכות הזיהוי והמודרציה האוטומטיות של פייסבוק ואינסטגרם ולא מטופלים בזמן. גם מנגנוני הדיווח שמאפשרים למשתמשים לדווח על חשבונות ודפים בעייתיים לא מספקים מענה הולם ועל פי הערכות איגוד האינטרנט הרשתות החברתיות הללו לא נותנות מענה הולם כפי הנדרש לתופעות של פוגענות והתערבות עוינת בשיח הציבורי בישראל, שהופך חשוב ודחוף במיוחד בימים אלו לקראת תחילת מערכת הבחירות לכנסת.

ראשי איגוד האינטרנט הישראלי התריעו בפני מטא כי לא נראה שננקטו בישראל צעדים מיוחדים ומתאימים על מנת להתמודד עם מגבלות האכיפה בשפה העברית ואף לא נעשתה היערכות ייעודית להבטחת טוהר הבחירות, כפי שמטא עשתה ועושה במדינות אחרות. איגוד האינטרנט הישראלי מצביע במכתבו על כך שלאורך השנתיים האחרונות חברת מטא מתחייבת לפעילות ייחודית על מנת להבטיח את תקינות הליכי בחירות במדינות רבות, כגון: בארה"ב (בחירות האמצע לבית המחוקקים), בברזיל (הבחירות לנשיאות) ובמדינות נוספות כמו הפיליפינים ומוקדם יותר השנה גם לבחירות בקניה ובהודו. על פי פרסומי החברה בכל המדינות הללו היא נקטה בצעדים מיוחדים כדי למנוע הפצה של דברי שנאה והסתה, לעצור התערבות זרה ופגיעה בטוהר הבחירות ולמנוע הפצה של מידע כוזב ומטעה באמצעות שיתופי פעולה עם בודקי עובדות מקצועיים וארגוני החברה האזרחית. לקראת הבחירות הקרבות בברזיל מטא הודיעה כי השקיעה תקציבים משמעותיים בטכנולוגיות חדשות של אינטליגנציה מלאכותית ובהרחבת כוח אדם ייעודי במטרה לזהות ולמנוע הפצה של מידע כוזב והסתה באמצעות פרופילים מזויפים או מתחזים ובהקמת כוח משימה מיוחד לטיפול בבחירות. עוד במסגרת ההכנה לבחירות בברזיל הגבילה מטא את היכולת להפיץ מידע באופן מסיבי באמצעות רשת ווצאפ וביצעה מהלך מיוחד לחסימה וביטול של חשבונות מזויפים או חשודים בהתנהגות לא אותנטית.

על רקע זה, איגוד האינטרנט הישראלי קוראים לראשי מטא בישראל ובאירופה לפעול ולהיערך בהקדם האפשרי לקראת מערכת הבחירות בישראל, כפי שעשתה החברה במקומות אחרים ולחלוק עם הרשויות והחברה האזרחית את האמצעים הייעודיים שבכוונתם לנקוט כדי להגן על האינטרס הציבורי, על טוהר הבחירות ועל שלום המשתמשים ברשתות החברתיות שלהם בתקופה רגישה זו.