חזרה לעמוד הקודם

סקר איומים גלובאליים (2017)

מחקר שנערך במכון המחקר האמריקאי PEW, בדק ממה חוששים האזרחים ברחבי העולם. שני הגורמים המפחידים ביותר הם דאעש וההתחממות הגלובלית. האיום השלישי הגלובלי שמפחיד את אזרחי העולם, הוא מתקפות סייבר מידי מדינות יריבות. בישראל ובמזרח התיכון בכלל, החשש הזה מדורג מאוד נמוך.

הסקר מבוסס על שאלון טלפוני במדגם מייצג מכל מדינה, שכלל בין 700 ל-1500 איש, וכן על ראיונות פנים אל פנים עם כ-1000 מכל מדינה. לסקר רמת מהימנות של 95%.

הסקר של מכון PEW, ביקש מהנחקרים ב-38 מדינות, לציין 8 איומים אפשריים. דאעש הוא האיום המפחיד ביותר בקרב 18 מדינות, בעיקר באירופה, במזרח התיכון, באסיה ובארה"ב. ההתחממות הגלובלית הגיעה לראש הרשימה ב-13 מדינות, בעיקר בדרום אמריקה ואפריקה. נושא מתקפות הסייבר מידי מדינות יריבות, והמצב הכלכלי הגלובלי, מגיעים לחציון של 51% כל אחד. מתקפות סייבר היו האיום הגדול ביותר ביפן, והאיום השני בגודלו בארה"ב, גרמניה ובריטניה, בהן התרחשו מתקפות בסדר גודל רחב מאוד בחודשים האחרונים.

בישראל מודאגים בעיקר מהמצב המדיני בטחוני- 63% מהישראלים מוטרדים מדאעש, ו- 39% מוטרדים מהגירה מארצות כמו עירק וסוריה. בנוסף, 38% מהישראלים מוטרדים מההתחממות הגלובלית ועוד 33% ממצב הכלכלה העולמית.

רק 38% מהישראלים מוטרדים ממתקפות סייבר מידי מדינות יריבות. זאת בהשוואה ל-71% בארה"ב, 76% ביפן, 77% בדרום קוריאה, 66% בגרמניה, 64% בצרפת, ו-61% בבריטניה.

קישורים לנתונים ופרסומים נוספים: