החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

השוואת היקפי השימוש ברשתות חברתיות במדינות העולם (2023-2019)

המידע והתרשימים בעמוד זה מבוססים על נתונים שפרסם מכון המחקר Pew Research Center בחודש אפריל 2020 על 34 מדינות (הנתונים נאספו ברבעון הרביעי של שנת 2019) ובחודש פברואר 2024 (הנתונים נאספו בשנים 2023-2022) על 26 מדינות. 

הנתונים המפתיעים של גרמניה: פער משמעותי בין שימוש באינטרנט לשימוש ברשתות חברתיות

הרוב המכריע של המבוגרים הגרמנים (93%) מחוברים לרשת, כלומר הם גולשים באינטרנט לפחות מדי פעם או שיש להם גישה לאינטרנט באמצעות סמארטפון. אולם, רק כמחצית מהמבוגרים הגרמנים (51%) מדווחים על שימוש ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם, סנאפצ'אט, טיקטוק או X. שיעור המשתמשים באינטרנט בגרמניה גבוה משמעותית משיעור המשתמשים ברשתות חברתיות, פער גדול יותר מכל מדינה אחרת שנבדקה (42 נקודות האחוז). הולנד מובילה אחריה עם פער של 32 נקודות האחוז.

לשם השוואה, בקרב כמה משכנותיה המערביות של גרמניה, כגון בלגיה, צרפת, איטליה, ספרד, שוודיה ובריטניה, בדומה לגרמניה, כ-90% או יותר מהמבוגרים משתמשים באינטרנט. אולם, בניגוד לגרמניה, בכ-⅔ מהמדינות האלה או יותר משתמשים ברשתות חברתיות.

במדינות אחרות ברחבי העולם, השימוש באינטרנט פחות נפוץ מבגרמניה, אך השימוש ברשתות חברתיות נפוץ יותר. דוגמה מובהקת לכך היא דרום אפריקה, שם שיעור המשתמשים באינטרנט נמוך ב-15% בהשוואה לגרמניה (78% לעומת 93%), אך במקביל, שיעור המשתמשים ברשתות חברתיות גבוה ב-20% (71% לעומת 51%). במילים אחרות, גולשי אינטרנט בדרום אפריקה נוטים הרבה יותר מגולשי אינטרנט בגרמניה להשתמש ברשתות חברתיות.

A dot plot showing that the vast majority of Germans are online, but only around half use social media.

צעירים גרמנים פחות פעילים ברשתות חברתיות בהשוואה למדינות אחרות

שימוש ברשתות חברתיות בגרמניה נמוך יחסית אפילו בקרב צעירים. בכל מדינה שנסקרה, צעירים נוטים יותר מבוגרים להשתמש ברשתות חברתיות. מאחר שגרמניה היא מדינה יחסית מבוגרת – עם גיל חציון גבוה יותר מרוב המדינות – האם פרופיל הגיל שלה מסביר את השימוש הנמוך יותר שלה ברשתות חברתיות?

לא בהכרח. אפילו צעירים גרמנים משתמשים ברשתות חברתיות בשיעורים נמוכים יחסית.

בעוד ש-100% מהמבוגרים הגרמנים מתחת לגיל 40 מחוברים לרשת, חלק קטן בהרבה מהם (79%) משתמשים ברשתות חברתיות. לעומת זאת, בצרפת השכנה, 99% מהמבוגרים מתחת לגיל 40 משתמשים באינטרנט ו-90% משתמשים ברשתות חברתיות.

למה השימוש ברשתות חברתיות נמוך יותר בגרמניה?

אנחנו לא יכולים לומר בוודאות מדוע גרמנים נוטים פחות מאנשים בוגרים במדינות רבות אחרות להשתמש ברשתות חברתיות. אבל העובדה ששימוש באינטרנט נפוץ כל כך בגרמניה מרמזת שזה לא בגלל חוסר גישה לאתרים אלה.

לגרמנים גם אין השקפה שלילית במיוחד על רשתות חברתיות או על ההשפעה שלהן על החברה בהשוואה לאנשים במדינות אחרות. בסקרים שנערכו ב-2022 וב-2023, שאלנו אנשים ב-27 מדינות האם לדעתם רשתות חברתיות היו יותר טובות או יותר רעות עבור הדמוקרטיה במדינתם. בגרמניה, 57% מהמבוגרים אמרו שרשתות חברתיות היו יותר טובות עבור הדמוקרטיה מאשר רעות. בצרפת, לעומת זאת, רק 43% אמרו זאת.