החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

סקר איגוד האינטרנט – גלישה בטוחה 2014

לקראת יום האינטרנט הבטוח 2014 ערך איגוד האינטרנט הישראלי סקר במטרה להבין אילו סכנות עומדות בפני משתמשי האינטרנט בישראל וכיצד הם מתמודדים איתן.

מהסקר עולה כי כ-80% מהנשאלים חושבים כי רשת האינטרנט היא מקום מוגן במידה מועטה/מועטה מאד עבור ילדים אך אחוז דומה מרגיש בטוח כמבוגרים בעת השימוש ברשת במידה בינונית ומעלה.

על פי הסקר ההורים סבורים כי האיום העיקרי בגלישה של ילדיהם הינו חשיפה לתכנים פורנוגרפיים והטרדה מינית (כ-92% מההורים) ולאחר מכן חרמות, בריונות מילולית וחשיפה לאלימות (87% עד 82% מהנשאלים).

לאור חששותיהם של ההורים, לא מפתיע לגלות כי 85% הצהירו כי הם מכירים ויודעים כיצד ילדיהם משתמשים ברשת האינטרנט ברמה בינונית ומעלה. כ-63% מההורים מרגישים כי יש להם את הידע והכלים הנדרשים בכדי לסייע לילדיהם במקרה של הטרדה או בריונות ברשת. כ-85% מההורים מעריכים כי הם מכירים ויודעים כיצד ילדיהם משתמשים ברשת האינטרנט במידה בינונית עד רבה מאוד. עם זאת, חשוב לזכור כי מחקרים קודמים מצאו פער משמעותי בין הערכת היכולת והידע של ההורים לבין המצב בפועל.

מהנתונים עוד עולה כי אחד מכל שלושה נשאלים (32%) נתקל בתופעה של בריונות בפייסבוק או ברשת חברתית אחרת בשנה האחרונה אך רק %1 הודו כי היו מעורבים בפעילות פוגענית ברשת. כאשר נשאלו כיצד הם מגיבים לתוכן פוגעני ברשת השיבו מעט מעל לשליש כי הם מדווחים עליו להנהלת האתר וכשליש נוסף דיווחו כי הם מתעלמים מהתוכן.

הסקר גם מצא כי כמחצית מהנשאלים הכירו מישהו שנפגע בעת הגלשה ברשת. כשליש מהנשאלים הכירו מישהו שנפגע מפריצה לחשבון האימייל או הפייסבוק, כ-17% ממישהו שנפגע מאיומים ו\או אלימות מילולית, כ-12% הכירו מישהו שנפגע מהפצת התמונות שלו ללא אישור ו-9% הכירו מישהו שנפגע מהונאה כספית ברשת.

הסקר נערך באמצעות חברת Zeta-tools באמצעות שאלון שהועבר לפאנל אינטרנטי מייצג. על השאלון השיבו 506 נשאלים המהווים מדגם שכבות פרופורציונאלי והסתברותי של האוכלוסייה הבוגרת בישראל (טעות הדגימה המרבית הינה 3.8%. אתם יכולים לראות את טבלת הממצאים המלאה בסדרת הנתונים סקר לקראת יום האינטרנט הבטוח

לחץ כדי לחזור לעמוד הראשי של סקרי איגוד האינטרנט