החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

איכות חיים דיגיטלית בישראל ובעולם: מדד SURFSHARK

SURFSHARK היא חברת שירותי VPN המבוססת בהולנד. החברה עורכת מאז שנת 2019 מדד בו היא מדרגת את איכות האינטרנט במדינות שונות עפ"י קריטריונים שונים וביניהם מחיר האינטרנט לצרכן, צמיחה במהירות האינטרנט, מהירות האיטנרנט, מס' משתמשי האינטרנט, תשתיות הרשת, אבטחת הרשת ועוד.

אודות ישראל במדד – 2022:

בשנת 2022 כלל המדד 117 מדינות, שמתוכן נמצאת ישראל במקום הראשון עפ"י שכלול כל המדדים שנבדקו: מחיר האינטרנט, איכות האינטרנט, תשתית אלקטרונית, אבטחה אלקטרונית וממשל אלקטרוני. מתחתיה מדורגות דנמרק, גרמניה וצרפת במקומות השני, השלישי והרביעי בהתאמה. זוהי קפיצה של 3 מקומות בהשוואה לשנת 2021, בה דורגה ישראל במקום הרביעי.

נקודות מרכזיות אודות דירוג ישראל בקריטריונים השונים בשנת 2022:

  • ישראל נמצאת במקום ה-21 באיכות האינטרנט שלה, ירידה של 10 מקומות במדד לעומת שנת 2021. מעליה  נמצאות יפן (מקום 19) והולנד (מקום 20). מתחתיה נמצאות פינלנד (מקום 22) וקנדה (מקום 23). היא השתפרה מבחינת מהירות ויציבות הגלישה הסלולארית, ובמהירות גלישה באמצעות פס-רחב אך ירדה במדד בקטגוריות של יציבות גלישה באמצעות פס-רחב, ושיפור הגלישה באמצעות פס-רחב ואינטרנט סלולארי.
בתמונה: המדינות במקומות הראשונים והאחרונים בקטגוריית 'Internet Quality'

  • ישראל מדורגת במקום הראשון בעולם בזמן העבודה הממוצע שנדרש כדי לממן חיבור אינטרנט יציב. לפי המחקר ישראל מדורגת במקום הראשון במחיר חבילת הגלישה הזולה ביותר*, ובמקום השני במחיר האינטרנט הביתי.
בתמונה: המדינות במקומות הראשונים והאחרונים בקטגוריית 'Internet Affordability'

ישראל דורגה במקום ה-28 בעולם מבחינת התשתיות האלקטרוניות הקיימות בה לביצוע פעולות כמו לימודים, מסחר אלקטרוני, בידור, בנקאות וכו'. זוהי עלייה של מקום אחד במדד לעומת שנת 2021. מעליה נמצאות קטר (מקום 26) וליטא (מקום 27). מתחתיה נמצאות בחריין (מקום 29) והונגריה (מקום 30).

בתמונה: המדינות במקומות הראשונים והאחרונים בקטגוריית 'Electronic Infrastructure'

  • ישראל דורגה במקום ה-32 בעולם מבחינת אבטחת רשת, ירידה של 4 מקומות במדד לעומת שנת 2021. ציון זה מסתמך על שקלול הציון של כל מדינה באינדקס אבטחת המידע הבינלאומי ועל מס' החוקים הנוגעים לפרטיות המשתמשים שחוקקה כל מדינה. מעליה נמצאות מלטה (מקום 30) ודרום קוריאה (מקום 31). מתחתיה נמצאות יפן (מקום 33) וניו-זילנד (מקום 34).
בתמונה: המדינות במקומות הראשונים והאחרונים בקטגוריית 'Electronic Security'

  • ישראל דורגה במקום ה-33 בעולם מבחינת איכות האתרים הממשלתיים, ירידה של 4 מקומות לעומת שנת 2021. מעליה נמצאות קפריסין (מקום 31) ומלטה (מקום 32). מתחתיה נמצאות צ'ילה (מקום 34) ורוסיה (מקום 35).
בתמונה: המדינות במקומות הראשונים והאחרונים בקטגוריית 'Electronic Government'

אודות ישראל במדד – 2021:

בשנת 2021 כלל המדד 110 מדינות, שמתוכן נמצאת ישראל במקום הרביעי במדד, עפ"י שכלול כל המדדים שנבדקו, כשמעליה מדורגות דנמרק, קוריאה הדרומית ופינלנד במקומות הראשון, השני והשלישי בהתאמה. זוהי קפיצה של 4 מקומות בהשוואה לשנת 2020 בה דורגה ישראל במקום השמיני.

אקסל נתוני המדד לשנת 2021

נקודות מרכזיות אודות דירוג ישראל בקריטריונים השונים בשנת 2021:

  • ישראל מדורגת במקום השלישי בעולם במחיר האינטרנט הסלולארי לצרכן, כאשר לפי המחקר נדרשות בממוצע 5 שניות של עבודה על מנת שצרכן אינטרנט יוכל לשלם על חבילת הגלישה הזולה ביותר*. כמו כן, היא מדורגת במקום הראשון במחיר האינטרנט הביתי.
  • ישראל דורגה במקום הראשון בעולם בקצב צמיחת מהירות האינטרנט שלה.
  • ישראל מדורגת במקום ה-67 במהירות האינטרנט הסלולארי עם מהירות גלישה ממוצעת של 27.44 מגה-בייט לשניה, ובמקום ה-24 במהירות האינטרנט הסלולארי עם מהירות גלישה ממוצעת של 118.18 מגה-בייט לשניה.
  • ישראל דורגה במקום ה-28 בעולם מבחינת אבטחת רשת. ציון זה מסתמך על שקלול הציון של כל מדינה באינדקס אבטחת המידע הבינלאומי ועל מס' החוקים הנוגעים לפרטיות המשתמשים שחוקקה כל מדינה.
  • ישראל דורגה במקום ה-29 בעולם מבחינת איכות האתרים הממשלתיים.
* לפי אמות המדידה של המחקר "חבילת הגלישה הזולה ביותר" היא חבילה בנפח של 1 ג'יגה-בייט.