החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

Web Index 2013

מדד ה-Web Index הינו מדד בין לאומי של ארגון ה-World Wide Web Foundation שנועד ליצור דירוג רב ממדי של השפעת הרשת על פיתוח המדינות וזכויות האדם. במסגרת המדד נבחנות 81 מדינות במדדים העוסקים ב גישה אוניברסלית לרשת, פתיחות וחופש מידע, תוכן רלוונטי והעצמה חברתית.

השנה זאת השנה השנייה שהמדד מתפרסם ומאז שנה שעברה נוספו לו 20 מדינות ומגוון רחב של נתונים הבוחנים תחומים כמו מגדר, מידע פתוח, פרטיות, צנזורת רשת ועוד. המדד עצמו משתמש במקורות משניים ובנתונים שנאספו במיוחד לפרויקט זה על ידי מומחים מרחבי העולם. להלן הנתונים הרלוונטיים לגבי ישראל –

  • במדד הכללי של ה-Web Index, המבטא אינטגרציה כללית של תתי המדדים שנבחנו במסגרת הדו"ח, דורגה ישראל המקום ה-25 בעולם (מתוך 81).
  • מדד הגישה האוניברסלית בוחן האם עלות החיבור לרשת הינה סבירה, את הפריסה הגיאוגרפית של תשתית הרשת ואת ההשקעה בחינוך לאוריינות דיגיטאלית. במדד זה ישראל מדורגת במקום ה-26.
  • מדד החופש והפתיחות בוחן את זכויות האזרחים להבעת דעה, הבעה עצמית, בטיחות ופרטיות ברשת כמו גם יישום של חוקי חופש המידע בכל מדינה. במדד זה דורגה ישראל במקום ה-31.
  • מדד התוכן הרלוונטי בוחן מצד אחד את השימוש של האזרחים בתוכן ספציפי למדינה בה הם חיים ומצד שני את ההנגשה של מידע זה בשפות המקומיות ובערוצים ופלטפורמות מוכרים ופופולאריים. במדד התוכן הרלוונטי דורגה ישראל במקם ה-19.
  • מדד ההעצמה האזרחית מעריך את ההשפעה שיש לרשת על חיי התושבים ואת המידה בה השימוש ברשת מביא לשיפור בתחומים החברתיים, הכלכליים, הפוליטיים והסביבתיים. במדד זה מדורגת ישראל במקום ה-24

*תאריך הפרסום המדויק של הדוח אינו ידוע.

קישורים לנתונים ופרסומים נוספים: