חזרה לעמוד הקודם

איך לטפל בזיכרונות הדיגיטליים של יקיריי שנפטרו?

הטיפול בזיכרונות הדיגיטליים של יקירינו הוא בוודאי לא הדבר הראשון שנמצא ברשימת הדברים בהם צריך לטפל לאחר פטירתם, אבל מתישהו גם הטיפול בזה צריך להגיע. יש לשים לב שבחלק מהפלטפורמות הדיגיטליות, חשבון דיגיטלי שלא פעיל במשך תקופה נמחק באופן אוטומטי ועל כן כדאי להקדים (במידת האפשר) ולטפל בחשבון הדיגיטלי בטרם מחיקתו באופן אוטומטי.

אם ניתן, עוד בטרם פטירת היקרים לנו, מומלץ לעודד אותם לקבוע בעצמם מה ייעשה עם הזיכרונות הדיגיטליים שלהם. אם בן או בת המשפחה אינם שולטים במרחב הדיגיטלי, כדאי לשבת איתם ולעזור להם להיערך מראש ולהשאיר הנחיות שתואמות את רצונם.

מרבית הפלטפורמות והשירותים הדיגיטליים הבינלאומיים קובעים ברירות מחדל שונות ומאפשרים לבחור בדרך כלל בין האפשרויות הבאות:

  • למחוק את החשבון הדיגיטלי
  • להפוך את החשבון הדיגיטלי לחשבון הנצחה
כמה שאלות שכדאי לשאול את עצמך לפני שאת/ה מתחיל/ה לטפל בחשבונות הדיגיטליים של יקיריך:
  • האם המנוח.ה השאירו הנחיות או בקשות כלשהן לגבי החשבונות הדיגיטליים שלהם? אולי הם אפילו הספיקו להגדיר בעצמם בחשבונות הדיגיטליים שלהם כיצד היו רוצים שהם יתנהלו לאחר מותם. למרות שזה לא פופולרי (לצערנו) לעשות את זה, שווה לבדוק.
  • האם אתם אנשי הקשר המתאימים שמורשים להחליט החלטות כאלה לגבי חשבונות אלה? האם יש עוד גורמים (בני משפחה או מקורבים אחרים) שצריכים להיות חלק מההחלטה על מה לעשות עם הזיכרונות הדיגיטליים של יקיריכם שנפטרו?
הנפטר.ת לא הגדירו מראש מה ייעשה עם חשבונם לאחר פטירתם, ויורשיהם לא יטפלו בחשבון הדיגיטלי לאחר מותו/מותה – מה יקרה?

חלק מהפלטפורמות הגדולות, יהפכו את החשבון לחשבון הנצחה אם וכאשר יקבלו הודעה שהמשתמש נפטר. פלטפורמות אחרות מגדירות תקופה שבה אם החשבון אינו פעיל, הוא נמחק אוטומטית.

תוכלו למצוא בקישור זה פירוט לגבי הפעולות שכל אחת מהפלטפורמות הגדולות מאפשרת כדי לטפל בזיכרונות הדיגיטליים.

הנצחת החשבון

מהו חשבון מונצח (חשבון הנצחה)?

האפשרות לחשבון מונצח קיימת רק ברשתות החברתיות. חשבון מונצח הוא חשבון, אשר מוקפא בו המצב עם היוודע מותו של בעל החשבון, והוא לא ניתן יהיה לשינוי או שהפעולות שניתן לעשות בו יוגבלו.

כל אחת מהפלטפורמות המאפשרת הנצחת החשבון קובעת מהן הפעולות שניתן או שלא ניתן לבצע בחשבון מונצח.

איזה פלטפורמות מאפשרות להפוך חשבון למונצח?

פייסבוק, אינסטגרם ולינקאדין מאפשרות להפוך חשבון למונצח. פייסבוק הינה היחידה מבין הרשתות החברתיות המאפשרת למשתמש להגדיר בעודו בחיים שהחשבון יהפוך להיות חשבון מונצח בעת מותו ואף מאפשרת לקבוע מי יהיה איש הקשר לענייני הנצחה שיוכל לבצע פעולות מסויימות בחשבון (קביעת איש קשר לענייני הנצחה לא אפשרית בדיעבד).

נכון להיום, ביתר הרשתות החברתיות (טוויטר, פינטרסט, וואטסאפ, יוטיוב, טלגרם, טיקטוק, סיגנל וויבר) אין אפשרות להפוך את חשבון למונצח אלא ניתן רק למחוק את החשבון או להשאיר אותו נגיש כפי שהיה טרם מותו של בעליו. שימו לב, שבחלק מהמקרים, על מנת להשאיר את החשבון נגיש וחי, חייבת להתבצע פעילות כלשהי בחשבון הדיגיטלי כדי שלא יימחק מחוסר פעילות.

רוצים לדעת איך להגדיר את חשבון הפייסבוק, אינסטגרם או לינקדין שלכם או של יקירכם שנפטרו כחשבון הנצחה? היכנסו לכאן

מחיקת החשבון

ההחלטה על מחיקת החשבון היא החלטה משמעותית. היא תוביל למחיקת כל התמונות, ההודעות, התגובות, רשימת אנשי הקשר או כל מידע אחר המצוי ברשת החברתית. אם הגעתם להחלטה כזאת, ודאו קודם שההשלכות שלה ידועות, ברורות ומקובלות על כל בני המשפחה והחברים הרלבנטיים.

פירוט לגבי האפשרויות והדרישות של כל אחת מהפלטפורמות הרלבנטיות למחיקת החשבון, ניתן לקרוא כאן.

השארת החשבון במתכונתו כפי שהייתה טרם מות בעליו

חלק מהפלטפורמות מאפשרות להשאיר את חשבונות הנפטרים פעילים ואינן הופכות אותם באופן אוטומטי לחשבונות הנצחה או מוחקות אותם כשאין בהם פעילות. נכון להיום, מדיניות זו קיימת בפלטפורמות הבאות: לינקאדין, טוויטר, פינטרסט, טיקטוק, סיגנל וויבר.

עם זאת, כאמור, יש לשים לב שחלק מהפלטפורמות מוחקות את החשבון לאחר תקופת זמן ללא פעילות. פירוט לגבי לוחות הזמנים של כל אחת מהפלטפורומות למחיקת חשבון ללא פעילות ניתן למצוא כאן.

איך ניתן לקבוע מה ייעשה בחשבון של יקירנו לאחר מותו?

נדגיש, כי העדיפות היא שהמשתמשים יקבעו בעצמם מראש מה ייעשה בזיכרונותיהם ובחשבונותיהם הדיגיטליים או יגדירו מהי הצוואה הדיגיטלית שלהם. זה יכול להתבצע באמצעות הגדרה בפלטפורמה עצמה (בפלטפורמות המאפשרות זאת. ראו רשימה כאן) או באמצעות התייחסות לנושא במסגרת הצוואה (או הגדרת צוואה דיגיטלית) או בכל דרך אחרת שתצביע על רצונותיהם. ניתן לקרוא כאן על הדרכים שניתן לעשות זאת מראש.

אם הנפטר.ת לא הגדירו מראש את רצונותיהם, ראו כאן כיצד ניתן לקבוע בכל אחת מהפלטפורמות מה ייעשה עם החשבונות הדיגיטליים של יקירינו לאחר מותם.

איך להגדיר בפועל? קביעת צוואה דיגיטלית