החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

איגוד האינטרנט הישראלי: החוק למניעת דואר זבל שאושר אתמול בכנסת – מהטובים בעולם

החוק שנועד למנוע הפצת דואר זבל עבר אתמול בכנסת בקריאה שניה ושלישית, ואושר כחוק במדינת ישראל. החוק ייכנס לתקפו תוך כחצי שנה. החוק, שעבר ברוב של 27 ח"כים בעד ללא מתנגדים או נמנעים, קובע, בין היתר, כי שליחת דואר פרסומי ללא הסכמה מראש של המקבלים (תחת הגבלות מסויימות), ייחשב כעבירה.

דורון שקמוני: בחוק כפי שאושר קיימים איזונים נכונים, ומתקיימים בו התנאים הנדרשים כדי לעשותו יעיל ואפקטיבי.

איגוד האינטרנט הישראלי, שתמך ודחף את קידום החוק למיגור דואר זבל, מברך על העברת החוק אתמול בכנסת, בקריאה שנייה ושלישית. "אנו סבורים כי בחוק כפי שאושר קיימים איזונים נכונים, ומתקיימים בו התנאים הנדרשים כדי לעשותו יעיל ואפקטיבי", אומר דורון שקמוני, חבר הנהלת איגוד האינטרנט, במכתב ששלח האיגוד לשר התקשורת, אריאל אטיאס, ולשר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן.

לדברי שקמוני, שעוסק בנושא דואר הזבל ונזקיו זה שנים רבות, גם בהשוואה בינלאומית החוק שהתקבל הוא בין החוקים הטובים בעולם בנושא זה. יעילותו של החוק נובעת, בין היתר, ממודל היישום שלו, שבו מתחייבת הסכמה פוזיטיבית של המקבל לפני קבלת פנייה מסחרית (Opt-in). בנוסף, קיים מסלול אכיפה אזרחי בנוסף למסלול הפלילי, וכן נקבע פיצוי ללא הוכחת נזק – רכיב משמעותי שהיעדרו היה מעקר את החוק מאפשרות אכיפה יעילה.

בנוסף, צפוי החוק לצמצם גם את הבעיה של תדמית מדינת ישראל כ"מקלט" לשולחי דואר זבל לשאר העולם.

"אין ספק שבעיית דואר הזבל לא תיפתר כבמטה קסם תוך יום אחד", מסכם שקמוני, "אבל מהלך זה הוא המהלך המשמעותי ביותר עד היום להתמודד איתה".